Reklama:

MÉDIA V DOMĚ
STRÁNKA  BYTOVÉHO  DRUŽSTVA

Aktuální seznam televizních programů v naší společné televizní anténě najdete v PDF souboru >>zde<<

    Máte-li do naší společné televizní antény zapojen televizor značky Samsung, můžete si usnadnit práci stažením následujícího souboru: >><<. Importem tohoto souboru do Vašeho televizoru bude Váš televizor nejen okamžitě bezpracně naladěn na všechny televizní i rozhlasové programy přítomné v naší STA, ale ušetříte si i čas jejich řazením do předvoleb. Přednostně jsou uloženy programy ve vysokém rozlišení obrazu (HD), programy veřejnoprávní televize, všeobecné programy a dále specializované a hudební programy. Na konec jsou zařazeny programy v SD znova z jiných multiplexů, pokud by z nějakého důvodu programy na svých primárních frekvencích nehrály, měly výpadek, vypnutý vysílač, vypnutý multiplex apod.

    Pořadí programů si můžete, samozřejmě, i po natažení konfigurace dále upravovat.

Předseda 8. 11. 2015

Společná Televizní Anténa opravena a v plném provozu!

 Vážení spolubydlící,

     Od pátku 2. srpna 2013 je naše S.T.A. opět v plné kondici. V tuto chvíli byste neměli mít v žádném bytě problém s příjmem pozemního televizního vysílání.

    Pokud je to někde jinak, oznamte to předsedovi družstva, ale závada bude nejspíše na Vaší straně, např. z důvodu nekvalitního kabelu od účastnické zásuvky, příp. nevhodný rozbočovač apod. V takovém případě mohu povolat odborného technika k proměření a odstranění závady, ale náklady na takový zásah si každý spolubydlící musí hradit sám. Než technika povolám, mohu Vaše zařízení prohlédnout sám, samozřejmě, zdarma.

    Porucha byla ve zdroji jednoho ze zesilovačů, který začal do signálu pouštět stejnosměrnou složku o velikosti 3 Volty. Zesilovače jsou v S.T.A. však dva stejné i stejně staré. Dá se proto asi očekávat, že nějaká podobná závada může čekat i druhý zesilovač.

 Omlouvám se za delší dobu opravy, která byla daná obdobím dovolených.

 Předseda

A další programová změna ve Společné Televizní Anténě:

    1. května 2013 začala Česká televize vysílat tři své programy ve vysokém rozlišení obrazu (HD) v regionální síti 7, v Praze na 37. kanálu. Přesně dva týdny po zahájení tohoto vysílání máme programy ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD přítomny i v naší společné televizní anténě a Vy si je můžete na svých televizorech naladit. K dnešnímu dni máme v naší S.T.A. přítomno již 25 televizních programů. Jejich podrobný seznam i s kanály na kterých si je můžete naladit najdete >>zde<<. Bude-li mít kdokoliv z Vás problém s naladěním nových programů, obraťte se na mě, rád Vám pomohu.

Předseda 17. 5. 2013

Další programová změna ve Společné Televizní Anténě:

    4. multiplex na 42. kanálu vypustil bez náhrady z nabídky program ČT1 HD.

    Tím se, bohužel, ochudila nabídka televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu v naší S.T.A. na dva (ČT Sport HD a Nova HD). Provozovatel celoplošného digitálního multiplexu č. 4. si tím uvolnil místo pro nový televizní program skupiny Nova Telka, o který se programová nabídka naší společné televizní antény rozšiřuje. První program České televize v HD bude většině diváků chybět asi více, než by chyběl další program Novy Telka, ale naše družstvo, jako provozovatel S.T.A. s tím nemůže nic dělat. Jsme pouze příjemci pozemně vysílaných TV signálů. Pokud jste si na ČT ve vysokém rozlišení obrazu zvykli, mohu Vám v tuto chvíli doporučit buď kabelovou televizi nebo satelit, kde lze program ČT1 HD sledovat i nadále ve vysokém rozlišení obrazu. Pokud byste chtěli více televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HD), to by vyžadovalo větší investici do satelitního příjmu pro naši S.T.A.

    Budete-li mít problém s přeladěním, obraťte se na mě.

Předseda

 

            V pátek 8. listopadu 2012 si pracovník firmy Grevis odvezl z naší společné antény sadu filtrů k přeladění na nové kanály (42., 50., …). Ještě několik dní bude tedy naše společná televizní anténa v omezeném režimu, kdy nehrají programy ve vysokém rozlišení obrazu (HD) i další programy ze 4. multiplexu (Fanda…), kamerový systém v analogu je rušený stejně jako 46. kanál s regionálním multiplexem. Přeladění filtru nelze provést na místě u nás v domě, je nutné filtry odvézt do odborné laboratoře. Za několik dní přiveze firma Grevis nově naladěné filtry zpět, naše S.T.A. bude opět v plné kondici a bude obsahovat všechny pozemní programy včetně 4. multiplexu na 42. kanálu s programy v HD, Fandou, TV Inzert i Metropol TV z regionálního multiplexu a přenosem z kamer z přízemí v analogu.

            Digitální televizní vysílání v naší zemi se stále teprve rozbíhá a některé změny jsou tak rychlé a převratné, že na ně naše společná televizní anténa nestíhá dostatečně rychle reagovat. Začal jsem jednat okamžitě, jakmile z kanálu 64. 4. multiplex zmizel, hned jsem firmu Grevis volal.

Děkuji za pochopení a trpělivost.

Předseda

 

Informace ke společné televizní anténě:

Výpadky digitálního multiplexu 4. s televizními programy ve vysokém rozlišení obrazu (HD) během měsíce června a prázdnin 2012 jsou záležitostí provozovatele multiplexu. Naše společná televizní anténa je v naprostém pořádku, a pokud multiplex 4 vysílá, jsou jeho programy přijímané i naší společnou televizní anténou. V době olympiády v Londýně byl na frekvenci programu ČT1-HD šířen program ČT2-HD, protože je celá vysílaná ve vysokém rozlišení obrazu (HD). Je to rozhodnutí vysílatele a provozovatelů multiplexu, nikoliv konfigurací naší společné televizní antény. Po skončení olympiády se vše vrátilo do původního stavu, tedy i v naší společné televizní anténě je už zase místo ČT2-HD šířen program ČT1-HD.

Předseda

 

INFORMACE K PŘÍJMU TELEVIZNÍCH PROGRAMŮ VE VYSOKÉM ROZLIŠENÍ (HD)
V NAŠÍ SPOLEČNÉ TELEVIZNÍ ANTÉNĚ:

    Digitální multiplex číslo 4, ze kterého šíříme v naší společné televizní anténě dva televizní programy ve vysokém rozlišení obrazu (HD) – ČT HD a Nova HD, změnil provozovatele. Tato změna přinesla několikadenní výpadek služby a po jejím opětovném naběhnutí je nutné na některých televizorech tyto dva programy znovu naladit, jinak nehrají, případně hrají bez zvuku. Pokud Vám na Vašem televizoru chybí programy ve vysokém rozlišení obrazu, nalaďte si je nyní na televizoru na 64. kanálu UHF naší S.T.A. znovu a vše by zase mělo být v pořádku. Pokud s tím budete mít někdo problém, rád pomohu nebo poradím.

Předseda

 

Společnost UPC vyhlásila na víkend od 7. do 9. října 2011 televizní program HBO pro všechny zdarma. Proto ho najdete v uvedené datum i na naší společné televizní anténě v analogu na 34. kanále UHF.

Dne 11. května 2010 byla společná televizní anténa v tomto domě rozšířena o 4. digitální multiplex provozovatele Telefonica O2, čímž se nám do S.T.A. vrátila česká hudební stanice Óčko a rozšířil se počet programů, které můžete ze společné antény sledovat ve vysokém rozlišení obrazu (High Definition – HD) o program České televizeHD (to byl primární účel poslední úpravy S.T.A.) a TV Nova. Primu můžete v HD sledovat z třetího multiplexu na 46. kanálu. Současně byl z přijímací stanice S.T.A. odstraněn celý analogový modul, protože v analogu už v Praze žádný televizní program nevysílá, čímž se příjem zjednodušil a zlepšil. Zmizely rušivé frekvence, interference a nežádoucí harmonické kmitočty. Síla signálu ve společné televizní anténě se v tuto chvíli pohybuje mezi 70% a 100% a kvalita mezi 98% až 100% na všech čtyřech multiplexech, což je více než dostatečné. Takže případné problémy s příjmem digitálních televizních stanic ze S.T.A. je v tuto chvíli výhradně záležitostí připojení ve Vašem bytě (účastnické zásuvky, nebo účastnické koaxiální šňůry mezi zásuvkou S.T.A. a televizorem, příp. věcí naladění přijímače). Pokud byste měli problémy s naladěním nových, nebo i stávajících programů, obraťte se na mě, rád Vám pomohu.

Multiplex č. 1. Veřejnoprávní
53. kanál UHF

Multiplex č. 2. – Provozovatel: České radiokomunikace
41. kanál UHF

Multiplex č. 3. – Provozovatel: Czech Digital Group
46. + 59. kanál UHF

Multiplex č. 4.
Provozovatel: Telefonica O2
64. kanál UHF

ČT1 – 1. program České televize

TV Nova
Komerční stanice

TV Barrandov Komerční stanice

ČT HD  Veřejnoprávní program České televize v HD

ČT2 – 2. program České televize

Nova Cinema Komeční  stanice

 

TV Nova Komerční stanice v HD

ČT24 – zpravodajsko publicistický program české televize

TV Prima Komerční stanice

 

Óčko Komerční hudební stanice

ČT4 – Sport Sportovní program České televize

COOL Komerční stanice

   

Rozhlasové stanice:
Český rozhlas 1 – Radiožurnál
Český rozhlas 2 – Praha
Český rozhlas 3 – Vltava
Český rozhlas – Radio Wave
Český rozhlas D-Dur
Český rozhlas – Radio Leonardo
Český rozhlas – Radio Česko

 

Rozhlasová stanice:

Radio Proglas (náboženské radio)

    Červeně jsou vyznačeny televizní stanice vysílající ve vysokém rozlišení (HD) v datovém formátu MPEG 4. K jejich příjmu je třeba televizor alespoň HD Ready, nebo lépe Full HD a tuner s dekodérem MPEG 4 zabudovaný v televizním přijímači, nebo jako set top box.

    Přehlednější tabulku (i s logy televizních stanic najdete zde: Tabulka digitálních televizních stanic v S.T.A.

Předseda

Poslední podoba společné televizní antény která poskytuje příjem televize a rozhlasu celkem 66 bytům našeho a sousedního domu (na fotografii nahoře vlevo). Obsahuje celkem už jen 3 antény: Zcela nahoře logaritmickou anténu pro pásmo UHF vertikálně polarizovanou pro 3 digitální multiplexy z vysílače Praha - město (Mahlerovy sady). Druhá anténa stejné konstrukce je nasměrovaná na budovu Telefonicy O2 pro horizontální příjem 4. digitálního multiplexu. Na obrázku je vidět ještě kruhový dipól pro příjem rozhlasu v pásmu VKV.

Stávající podoba přijímací stanice
(fotografie nahoře vpravo):

V horní části kanálové propusti pro jednotlivé signály (digitální multiplexy, kamerový systém...) v levé části už jen jeden společný zesilovač Fracarro pro oba domy.

Naměřená síla signálu na set top boxech:
71 - 100%,
kvalita signálu: 98 - 100%

Porucha společné televizní antény

Vážení spolubydlící,

    Cca od neděle 14. března 2010 zaznamenali asi všichni, kteří sledují digitální televizní programy v našem domě prostřednictvím společné televizní antény, problém s příjmem. Nastal většinou v dobách, kdy se televize obvykle sleduje, tedy přes den a večer, naopak v noci a brzy ráno byl příjem normální. Pojal jsem proto podezření, že některý z diváků našeho domu zapojil do společné televizní antény nějaké nestandardní, nebo poškozené elektrické zařízení. Problém byl měřitelný. V S.T.A, bylo přítomno cizí, pravděpodobně stejnosměrné napětí, které všechny televizní signály rušilo. Odpojoval jsem postupně všechny tři větve našeho domu a očekával, že při odpojení jedné z nich rušení zmizí a tím odhalím na které větvi bydlí pachatel. Bohužel, se mi tato teorie úplně nepotvrdila, proto jsem pátral dále a odpojoval postupně další zařízení v prostoru S.T.A., až jsem našel zařízení (jeden ze dvou hlavních zesilovačů), které zdrojem rušení bylo. Provedl jsem tedy zatím provizorní zapojení S.T.A., které našemu i sousednímu domu umožňuje dál nerušeně sledovat televizní programy. Proč bylo však rušení závislé na denní době, se tím nevysvětlilo a moje teorie, že je způsobeno zapnutím nějakého zařízení je stále ve hře. Jeden ze dvou zesilovačů však rušení odolává a druhý nikoliv. Na jeho opravu, příp. výměnu tedy zavolám odborný servis a pokusím se vylepšit i příjem čtvrtého digitálního multiplexu Telefonicy O2 pro ty diváky, kteří mají set top boxy nebo televizory umožňující příjem signálu ve vysokém rozlišení (HD). Po dobu opravy může dojít k výpadkům signálu. O termínu opravy Vás budu informovat.

    Pokud máte doma televizory s pouze analogovým tunerem a uvažujete o jejich vyhození, nebo při koupi nového televizoru už vypouštíte potřebu takového tuneru, chtěl bych Vás upozornit, že nepotřebnost analogového tuneru není tak jednoznačná, jak může v současné době a pohledu do budoucnosti vypadat. Po dokončení rekonstrukce přízemí počítáme s opětovným puštěním obrazu z kamerového systému do společné televizní antény a to, samozřejmě, v analogu. Nevylučuji ani další interní programy v analogu v S.T.A. ať už výběr ze satelitních programů, nebo jakýsi družstevní infokanál.

Předseda 21. 3. 2010

Vážení spolubydlící,

     V úterý 20.1.2009 byla dokončena úprava společné televizní antény doplněním o anténu s vertikální polarizací 1. veřejnoprávního multiplexu z žižkovského vysílače a o filtr s kanálovými propustmi na zbylé 3 analogové programy a všechny stávající digitální multiplexy. Všechny je najdete na svých původních terestrických frekvencích v pásmu UHF. V tuto chvíli byste tedy měli mít ve všech bytech bezchybný příjem všech digitálních programů: ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Prima, Nova, Nova-Cinema, TV Barrandov, Z1, Óčko, TV Noe, Public TV... Zbylé analogové programy budou vypnuty v dubnu 2009. Proto nechcete-li přijít o příjem televize, neplatíte si kabelovou televizi a nemáte ještě ani žádný digitální přijímač, opatřete si ho včas. Nebudete-li si vědět s něčím rady, obraťte se na mě, rád poradím, nebo pomohu set top box naladit.

Předseda

Vážené členky a členové družstva, vážení nájemníci,

             Jistě víte, že v uplynulých měsících došlo k největšímu skoku v přechodu na digitální televizní vysílání v naší republice, které se týká také Prahy. Ze dne na den přestal vysílat multiplex A na 25. kanálu UHF a také 2. program České televize na 41. kanálu UHF, a naopak začal vysílat veřejnoprávní multiplex v síti 1. na 53. kanálu. Všechny současné digitální multiplexy (41., 46., 53., 59 a 64. kanál) lze přijímat z naší společné televizní antény (S.T.A.) na svých původních terestrických frekvencích prostřednictvím televizoru s digitálním tunerem, nebo set top boxu. Program ČT2 lze v analogu sledovat již jen ve špatné kvalitě, protože je zachytáván z vysílače, který není určen pro Prahu. Přijímat kvalitně ho lze již jen s digitálním přijímačem. Frekvence sítě 1. (53. kanál) je nová a naše S.T.A. na ni nebyla připravena. V sobotu 29. listopadu jsem proto provedl úpravu přijímací stanice S.T.A. (vyjmutí kanálové propusti, v níž kmitočet 53. kanálu chyběl), která by měla zlepšit příjem veřejnoprávní digitální sítě 1. na 53. kanálu. Kdyby to nestačilo, povoláme v příštím roce odbornou firmu na antény, aby náš anténní systém přizpůsobila změně polarizace signálu 53. kanálu. V současné době jsou firmy na antény zcela přetížené. Vizuální kontrolou televizních programů v naší S.T.A. jsem zjistil, že digitálnímu vysílání zásah pomohl a analogovému neublížil. Vezměte, prosím, na vědomí, že do příjmu analogových programů naší společnou televizní anténou již investovat nebudeme. Pokud Vám nebude vyhovovat kvalita, nebo kvantita programů v analogu, pořiďte si digitální přijímač. Dříve, či později, Vám stejně nic jiného nezbude. Nyní, ke konci roku 2008 můžete z naší S.T.A. v digitálu sledovat tyto programy: ČT1, ČT2, ČT24, ČT4, Prima, Nova, Óčko, Public TV, Noe a Z1. Prima2, Barrandov TV a další programy začnou vysílat v příštím roce. Budete-li mít kdokoliv problém se zapojením, nebo naladěním digitálního přijímače, obraťte se na mě, pomohu Vám.

Předseda


ROZHLAS

    Zdroj rozhlasového signálu si může každý uživatel bytu v našem družstvu vybrat buď ze společné televizní antény (S.T.A. - kde najdete všechny rozhlasové stanice na jejich původních terestrických frekvencích), která byla před časem rekonstruována a jako rozhlasová anténa byla na střechu namontována všesměrová anténa pro VKV (viz obrázek níže), nebo z druhého paralelního rozvodu kabelové společnosti Dattelkabel. Náš vlastní družstevní interní kabelový rozvod napojený na společnou anténu zajišťuje dobrý stereofonní příjem všech rozhlasových stanic vysílajících z území hlavního města Prahy a okolí, ale s dobrým tunerem správně na rozvod připojeným i vzdálenějších vysílačů, např. Radia Černá Hora, Radia Contact Liberec, monofonně i další stanice.

Fotografie a popis původního anténního systému umístěného na střeše domu
(Dnes již anténní systém vypadá jinak a obsahuje jiné komponenty):

Anténní systém na střeše domu


TELEVIZE

            Pokud sledujete televizní program ČT2 ze společné televizní antény našeho domu v analogu na 41. kanále UHF, vezměte, prosím, na vědomí, že od 24. října 2008 to již nebude možné. Od tohoto data půjde program ČT2 přijímat pouze digitálně. Jestliže nechcete o příjem tohoto programu České televize přijít, existuje jediná možnost: Vybavit se televizním přijímačem s digitálním tunerem pro DVB-T, nebo set top boxem (tím mohou být vybavena i další zařízení, jako DVD rekordéry apod.). Set top box se připojí na Váš stávající televizor. Jeho běžná cena je pod 1000,- Kč. Set top box Vám umožní přijímat i větší počet programů, než jste byli dosud zvyklí. Naše společná televizní anténa je již několik let digitálními multiplexy vybavena a k dnešnímu dni umožňuje přijímat 10 digitálních programů. Nemusíte tedy čekat na uvedené datum. Vypnutí analogového programu ČT2 z Cukráku i ze Žižkova je součástí technického plánu přechodu z analogového televizního vysílání na digitální a postihne postupně všechny analogové programy. Po jižních Čechách a Ústí nad Labem došlo nyní na Prahu. Zakoupení digitálního set top boxu se nakonec nevyhneme nikdo. Do 31. října 2008 bude muset naše družstvo doplnit naši společnou televizní anténu o příjem 53. kanálu, kde bude nově vysílat 1. digitální síť.

Diváků sledujících kabelovou televizi se tyto řádky netýkají. Kabelovým digitálním set top boxem je vybaví sám kabelový operátor.

            V případě jakýchkoliv nejasností se na mě můžete obracet s dotazy osobně, písemně nebo telefonicky.

   Televizní programy v naší S.T.A.:

    Nabídku televizních programů si můžete také vybrat hned ze dvou zdrojů. Jestliže nebudeme vůbec zvažovat instalaci Vaší individuální televizní antény, ať už pokojové, nebo za oknem, máte následující možnosti:
      1. Příjem základních televizních stanic šířených pražskými pozemními vysílači (v analogu i digitálu) + dvou interních videookruhů připojením Vašeho televizoru, nebo set top boxu do zásuvky domovního rozvodu (S.T.A.).

      2. Příjem 42 televizních programů (z toho cca 28 v češtině, nebo slovenštině) připojením na samostatný kabelový rozvod kabelového operátora UPC. Oficiální stránky kabelové společnosti UPC naleznete na adrese http://www.upc.cz, ale je třeba konstatovat, že na stránkách moc užitečných informací nenajdete. Dokonce ani aktuální a úplný seznam šířených programů. Naopak tam najdete seznam programů, který neodpovídá skutečnosti.

    Seznam analogových a digitálních programů přítomných v naší společné televizní anténě najdete zde:
    Tabulka ve formátu .doc pro MS Word

    Tabulka ve formátu .pdf pro Adobe Acrobat Reader
    Tabulka ve formátu .jpg jako obraz

    O rozšíření naší společné televizní antény o 3 pražské digitální multiplexy pojednává Informační servis pro členy družstva č. 32., který najdete zde>>.

HOME ZPRÁVY

INFOSERVIS

PŘEDPIS

SLUŽBY

VOLNÉ BYTY

NEPLATIČI

SLOVO PŘEDSEDY

STARŠÍ ZPRÁVY

STARŠÍ INFOSERV.

STARŠÍ PŘEDPISY

ANUITA

VOLNÉ NEBYTY

VYLEPOVAČI

KONTAKTY

DOMOVNÍ ŘÁD

LETECKÝ SNÍMEK

NAŠI PARTNEŘI

MÉDIA V DOMĚ

NABÍDKA POPTÁVKA

NAHORU-TOP


    Dění okolo České televize na přelomu roků 2000 a 2001 ovlivnilo velice výrazně podobu této sekce webových stránek družstva, do které, myslím, rozhodně patří. Útok zejména jedné politické strany na nezávislost jediné veřejnoprávní televize a jeho důsledky jsme pocítili velice silně všichni, kdo jsme napojeni na naši společnou televizní anténu. Já, jako předseda družstva jsem za její provoz také zodpovědný a proto nemohu k uvedeným událostem mlčet. I ze zásuvek naší společné televizní antény, za jejíž provoz naši bydlící řádně platí, lezly v určitém období jen Hodačovy černobílé texty, nebo, ještě hůře, Bobovize! Dodnes nedostali naši členové ani nájemníci - diváci - platící uživatelé společné televizní antény, řádně platící koncesionáři, žádné kompenzace, náhrady, vratky, prostě nikdo stále dodnes nenese odpovědnost za to, že jsme nedostali to, za co jsme si řádně platili, tedy řádné vysílání řádné veřejnoprávní České televize. Ani Hodač, ani Bobošíková, ani Dědečková, ani Langer, ani Pleva, ani Dostálová, nikdo nenese odpovědnost! Ptám se, jak dlouho budeme čekat?

Předseda


    Nezapomínejme jak to bylo na přelomu let 2000 a 2001, jak a proč vznikla tzv. krize okolo České televize a proč v naší S.T.A. byla černá obrazovka místo řádného programu Č.T., za který si platíme. Nezapomínejme na jména té doby: Hodač, Bobošíková, Langer, Klaus, Dostálová, Dědečková, Železný a další.

    Protože místopředseda poslanecké sněmovny a poslanec za ODS Ivan Langer je v debatách o České televizi ze strany Hodačových obhájců a zastánců bobošíkovských způsobů slyšet asi nejvíce, zaslal jsem mu elektronický dopis tohoto znění:

    Pane Langere, když jsem naposledy přispíval do Vašeho diskusního fóra, ptal jsem se Vás, jestli jste také hlasoval pro současné složení rady České televize. Na to jsem se odpovědi nedočkal, zato jste mě obvinil, že určitě neznám nikoho jiného z této rady, než paní Dědečkovou. Je pravda, že tato mírně kredenciózní paní dosáhla již takového věhlasu, že je předmětem akčních her na internetu, ale já znám i většinu ostatních Vašich marionet a dokonce jich i většinu rozeznávám. Nevím, jakým právem, aniž byste mě znal, mě považujete za laika ve věci televize, médií, mediálních rad, nebo demokracie. Možná si myslíte, že když jste byl zvolen poměrným způsobem do parlamentu, že jste tím pádem automaticky odborník na všechno. Mě jste ale za poslední týdny přesvědčil, že nejste odborník ani na to, na co byste odborníkem být měl. Např. jako člen mediální komise parlamentu, na média. Vaše nekonečné "reprízy" stokrát opakovaných projevů svědčí o něčem zcela jiném a ve věci nezávislých médií a televize zvláště, jste informován asi jako sestřička Dostálová. Ale abych nezapomněl na ty členy rady: O Janě Dědečkové jsem již psal. Miroslav Mareš, předseda, který se slovy "Nenechám se vláčet médii" brání veřejným vystoupením, což by v normální situaci byla dosti vážná vada předsedy jakékoliv rady, zvláště, když nemá mluvčího. Tento pan předseda se mi asi nevymaže nikdy z paměti svým výrokem, že by neodvolal pana Hodače z funkce generálního ředitele ani teď, tedy ani po výzvě presidenta, senátu, vlády České republiky, ani poslanecké sněmovny. Takový předseda přijde a zase odejde, ale Česká televize tu musí zůstat i po něm. On půjde odtud likvidovat třeba zase jinou instituci, protože takovým lidem Vaše strana zase nějaké teplé místečko obstará, ale Česká televize si bude muset po něm začít budovat prestiž zase od nuly. Dalšího radního, Miloše Rejchrta si pamatuji jako jediného slušného člověka, který z rady odstoupil, jakmile zjistil, že "nezávislá" rada sestavená podle stranických legitimací jedná přísně dle dispozic stranických sekretariátů. Je zcela charakteristické, že je z těch členů rady, který nemá legitimaci ODS. To platí i o dalším radním, Václavu Erbenovi, kterého si zase pamatuji podle toho, že byl jedním z prvních nových radních, který vyzval Hodače k rezignaci a že o něm za to Jana Dědečková prohlásila, že má problém zapamatovat si, co bylo včera. Pravda, další radní znám již jen jménem, jsou pro mě charakterističtí, jen tím, že byli členy "nejslavnější" rady České televize. Myslím, že mám o "parlamentní" radě České televize lepší znalosti, než jste předpokládal a určitě lepší, než mnozí členové Vašeho poslaneckého klubu, jak přiznal i Váš pan předseda. Proto odpovídejte příště raději na dotazy, než se uchylujte ke zbytečným invektivám. V záhlaví Vašeho diskusního fóra máte napsáno, že příspěvky vypovídají více o přispěvovateli, než adresátovi. Ten Váš opět řekl něco o adresátovi. Rád bych věděl, jestli Vy máte tolik znalostí o mojí práci, jako já mám o Vaší.
    Ještě si vzpomínám, jak Vám jeden přispěvatel napsal, že ve slušné společnosti se ví, že se některé věci prostě nedělají. Protože Vy tento "cit" nemáte, nelze zákony prostě opisovat na Západě i přesto, že tam fungují. Vy jste odpověděl něco v tom smyslu, že nechápete kdo je slušný a kdo ne a proto nemůžete odpovědět. Vidíte, já jsem to pochopil jasně, přesto, že je to Vaše fórum a ne moje. Tak se Vám to pokusím objasnit: Ten zákon o České televizi platí už dlouho. Až v loňském roce jste ho volbou stranické rady zneužili. To je to, co se ve slušné společnosti nedělá a díky stranám a lidem, jako jste Vy, potřebujeme zákony jako svěrací kazajky. Vy potřebujete mantinely, ze kterých nebudete moci uniknout. Jakýkoliv náznak velkorysosti v zákonech okamžitě zneužijete ve svůj prospěch.
    V pátek 5. ledna 2001 jsem celý den sledoval rozpravu poslanecké sněmovny o krizi v České televizi, včetně Vaší další reprízy a naprosto jsem souhlasil s Vámi, když jste zajásal nad tím, že Česká televize vysílá z parlamentu přímý přenos (i když si nejsem jist, jestli předsedající schůzi má právo na podobné poznámky a komentování příspěvků jednotlivých poslanců, čehož se dopouštěl i pan předseda nejvyšší). Z různých stran zastoupených v parlamentu zaznělo mnoho různých názorů a návrhů řešení krize vycházejících z různých postojů k ní. Jen u komunistů a Vaší strany jsem zaznamenal naprostou jednotu, nebo chcete-li jediný správný kolektivní názor na věc. Nejsem přítelem jednoduchých řešení, takže mi takové postoje zrovna neimponují. Nevěřil jsem svým uším, když jsem slyšel Vašeho pana předsedu znova mluvit o privatizaci České televize od řečnického pultu na půdě parlamentu! No nic. Rád bych se vyjádřil k Vaší repríze. Vaše výstupy, jsou pane poslanče, už delší dobu jen snůška stále stejných demagogických hesel, které se ani neobtěžujete aktualizovat v závislosti na vyvíjejíci se realitě. Když křičíte na pracovníky České televize, že nedodržují zákon, musíte se zeptat, kdo v tomto sporu nedodržel zákon první. A byl to právě parlament, který obsadil Radu České televize, ve které je za ODS zastoupeno nejvíce členů, v rozporu s ustanoveními zákona. Když potom tato rada jmenovala neuvěřitelným (hlavně velice mírně řečeno neslušným) způsobem na místo ředitele Jiřího Hodače, pracovníci České televize ještě vystupňovali své projevy nespokojenosti s touto naprosto nekompetentní radou a my už dnes všichni víme proč. Oni Hodače znali, protože Hodač několik měsíců vedl zpravodajství České televize. Oni dobře věděli, jaké představy o zpravodajství má. Je dobře, že nekompetentností rady a liknavostí parlamentu, který ji jediný může odvolat, mají téměř všichni televizní diváci možnost Hodačovo zpravodajství vidět na vlastní oči, i lidi, kterými se obklopil a která strana takovou televizi, jako už poslední a jediná, podporuje. Je jen dobře, že takového ředitele k oficiálnímu zpravodajství nikdo nepustil. Takového ředitele by slušný parlament odvolal okamžitě, když přerušil vysílání nejprestižnější a ještě veřejnoprávní televize v zemi. U nás ho necháváte přerušovat profesionální vysílání už týdny a ještě vyrábět a vysílat zpravodajství, které hned několik poslanců sněmovny popsalo jako totalitní, jakešovsko-zelenkovské, při kterém jim běhal mráz po zádech, jak z něho čpěly praktiky komunistické propagandy. O tom ve Vašich reprízách však není ani slovo. Zatímco proti Grygarově radě jste přijali usnesení o neplnění veřejnoprávní služby hned dvakrát za jedinou schůzi, abyste ji mohli odvolat, v případě Marešovy rady k tomu podle Vás ještě nebyl důvod? Můžete mi vysvětlit, co ještě strašnějšího, než Hodač dělal Mathé, že jste museli odvolat radu, která ho zvolila a podporovala? Odpovězte mi, prosím, skutečně, na tuto otázku! Chcete ještě tvrdit, že v tom nejsou Vaše stranické a politické zájmy? Vám je úplně jedno, jestli bude jedna z nejlepších postkomunistických evropských televizí zničena, jen když budou potrestáni ti, kteří se odmítli podrobit Vašim tlakům? Kdo není úplný pitomec, musí jít proti takovému uvažování demonstrovat, jestli mu není lhostejná budoucnost naší země. Jen za úplné hlupáky musíte mít ty, o kterých si myslíte, že se Vašimi opakovanými reprízami nechají zmanipulovat. Jestli byl vystoupeními proti takovým totalitním praktikám, jaké prosazuje i na parlamentní půdě ODS, porušen zákon (a žádný soud to ještě neřekl, naopak, Hodačův návrh na předběžné opatření zamítl!), nedá se nic dělat. Bez porušení tehdejších zákonů by nepadla ani totalita v roce 1989. Ostatně i Vy jste nedavno "poněkud" obrátil a prohlásil, že o kvalitě zákona o České televizi nejste úplně přesvědčen. Zajímalo by mě, co jste, jako poslanec a člen mediální komise parlamentu, do jehož působnosti televize také patří, udělal pro jeho vylepšení. Na to, mi, prosím, také určitě odpovězte! Kdybyste to udělal, možná ten zákon nemusel být porušován. Špatné zákony vzešlé z F.S. a sněmovny po roce 1989 stály jen na penězích naše občany už stovky miliard. Už by bylo docela načase, aby z Vás začaly padat zákony dobré. Mám ale obavu, že Vy jste už měli času dost. Z Vás už asi nic dobrého nevypadne. Zvláště, když členové Vaší strany už v minulosti předvedli svou představu o zákonnosti např. v kauze Knižního velkoobchodu, nebo s falešným daňovým přiznáním podepsaným Liborem Novákem. Pardon, pardon, já vím, nezávislý soud konstatoval nevinu v obou případech. Sice si neodpustil dovětek, ale kuš! To přeci do rozsudku nepatří! Už aby byly volby!

    Na tento svůj dopis jsem dostal reakce (zatím výhradně souhlasné) od různých lidí, ale od adresáta nikoliv.

Předseda


    Dr. Jiří Grygar, někdejší uznávaný předseda úspěšné Rady české televize, tedy člověk více, než povolaný, popsal situaci okolo České televize:

    Při večerní demonstraci 26.12.2000 před budovou zpravodajství České televize na Kavčích horách v Praze mne zaujal transparent s krásně vyvedenými logy TV Nova a Prima. Zněl takto: NOVÁ ČT Železného Hodače je PRIMA!
   Ostrý start do III. tisíciletí přeje J.G. Důvody ke znepokojení Zn. "mám". V polovině února 1992 mne Česká národní rada zvolila členem první Rady České televize na pětileté funkční období. Podle zákona jsme měli během dvou týdnů jmenovat prvního generálního ředitele České televize, což jsme jednomyslně odmítli, jelikož nám termín připadal šibeniční. Vypsali jsme řádné výběrové řízení a dali uchazečům dostatek času, aby mohli své záměry vypracovat písemně. Všechny podklady od 38 přihlášených jsme podrobně prostudovali a teprve pak jsme vybírali celkem 8 nejlepších k ústním rozhovorům. Dbali jsme o to, abychom s každým z finalistů hovořili stejně dlouhou dobu a o pořadí jejich vystoupení před Radou jsme losovali. Teprve pak proběhla vlastní volba ve dvou kolech, a tak byl do čela České televize zvolen první generální ředitel Ivo Mathé, jenž do funkce nastoupil 1. dubna 1992. Nedávné tvrzení poslankyně Kateřiny Dostálové, že prvního generálního ředitele ČT zvolila poslanecká sněmovna, je tedy naprostý nesmysl (navíc v té době byla partnerem veřejnoprávní ČT Česká národní rada - měli jsme přece dosud federaci). Za to, že jsme se s výběrem generálního ředitele o celý měsíc opozdili, nás předseda tehdejší mediální komise ČNR vyplísnil a pohrozil, že pokud bychom se dopustili takového prohřešku opakovaně, budeme odvoláni. Ve světle této historie musím chtě nechtě obdivovat současnou (Marešovu) Radu ČT, která dokázala udělat z volby generálního ředitele opravdu krátký proces - tedy spíše trapnou frašku. Pět let činnosti naší Rady ČT nebyla žádná selanka. Když se rozpadla federace, postavení ČT nabylo na významu a s tím zesílily i politické tlaky na vedení ČT resp. na Radu ČT. Ta však byla ve smyslu zákona zvolena vskutku z nezávislých osobností, takže po celou dobu výkonu našich funkcí se podařilo těmto tlakům dosti úspěšně čelit. Zaznamenali jsme jedinou prohru, když koncem r. 1992 na poslední chvíli poslanci ČNR rozhodli o privatizaci tehdejšího celoplošného kanálu F1, zatímco původně se měl privatizovat neplnohodnotný okruh OK3. Toto rozhodnutí posléze vedlo k rasantnímu nástupu komerční televize Nova, jež tak dostala do vínku zdarma nejrozšířenější televizní kanál. Nova též od počátku zahájila ostrou ostouzející kampaň vůči Č.T., v níž - jak se zdá - nyní pokračuje jinými prostředky. Nova se např. všemožně snažila, aby Č.T. ztratila právo - byť omezené - vysílání reklam a naše Rada musela neustále čelit útokům, že není kompetentní ve věcech financování Č.T. Přitom jsme si každoročně dávali vyhotovit nezávislý audit a v r. 1994 renomovaná mezinárodní firma Coopers and Lybrand vypracovala pro Radu komplexní analýzu hospodaření Č.T., kterou se pak už stěží dařilo zpochybňovat. Další úder přišel až po ukončení funkčního období I. Rady, kdy II. Radu poprvé volila poslanecká sněmovna Parlamentu Č.R. V rozporu s našimi naléhavými doporučeními - a hlavně se zákonem - byli členové II. Rady Č.T. vybraní z osob, které spíše než různé názorové proudy naší společnosti (jak říká litera zákona) představovaly zájmy hlavních parlamentních stran. To se projevilo zřetelně při volbě generálního ředitele Č.T. v roce 1998, kdy neutrální profesionál Mathé ztratil svou funkci ve prospěch Jakuba Puchalského, o němž se Rada nejspíš domnívala, že s ním bude snadno manipulovat. Podotýkám, že to vše se odehrálo ještě před mimořádnými parlamentními volbami v červnu 1998, a tedy před vznikem opoziční smlouvy. Když se postupně ukázalo, že Jakub Puchalský stranám opoziční smlouvy dostatečně nenadbíhá, přestala Rada Č.T. podporovat svého šerifa, což vedlo k rezignaci Puchalského na konci roku 1999. Na jeho místo jmenovala II. Rada Č.T. Dušana Chmelíčka. Nečekaný krok II. Rady zřejmě rozzlobil představitele opoziční smlouvy natolik, že přistoupili ke skandálnímu řešení, když sice podle litery zákona - ale zcela proti jeho duchu - odhlasovali poslanci těchto dvou stran dvakrát během jediného zasedání (!), že Česká televize neplní své povinnosti ze zákona. Zákon ve skutečnosti předvídá takový postup při odvolávání Rady Č.T. v intervalu až půl roku (!) mezi oběma hlasováními, čili první hlasování má být vážnou výstrahou, a Č.T. má mít několik měsíců na event. nápravu. Veřejnost ovšem jemnosti zákona nezná a tak se propásla důležitá příležitost proti takto účelovému jednání poslanecké sněmovny ostře protestovat. Následky máme v čerstvé paměti. Letos na jaře zvolila Poslanecká sněmovna III. Radu ČT, v níž zasedli zcela bezostyšně 3 představitelé ČSSD a 4 zástupci ODS. Tak byla opoziční smlouva dotažena do vítězného konce při ovládnutí nejdůležitějšího elektronického média v zemi. To, že jde o jasné porušení zákona, zřejmě nikomu ani nepřišlo na mysl. Přesně tímto poměrem hlasů byl nedávno neodůvodněné odvolán nepohodlný Dušan Chmelíček, a po nesporně bravurním sportovním výkonu v rekordně krátkém čase vybrala III. Rada ČT nového generálního ředitele. O jeho servilnosti vůči ODS nelze zajisté pochybovat, jak ostatně prokázalo jeho první jmenování, když se Jana Bobošíková stala krotitelkou zpravodajství. Zpravodajství je totiž tou oblastí, o kterou představitelům opoziční smlouvy odjakživa šlo. III. Rada ČT se ani nezarděla, když nedávno oficiálně prohlásila, že je nepřípustné, aby moderátoři zpravodajských pořadů přiváděli politiky do úzkých tím, že jim připomínají jejich vlastní dřívější výroky!! Nyní se nám příslušní politici zcela ve stylu předlistopadových demagogů snaží tvrdit, že vzpoura televizních zaměstnanců a "hrstky" umělců je vyvolaná obavami o jejich tučné honoráře a tajemnými "skupinovými zájmy", proti vůli divácké většiny. Tvrzení pana profesora Klause, že krize v televizi je důvodem pro
privatizaci "veřejnoprávního hybridu", zcela odpovídá jeho někdejšímu záměru buď zachovat státní televizi (tzv. "vládní vlnka"), anebo vše zprivatizovat v rámci liberální doktríny. O tom, jak je tato doktrína pochybná, nás přesvědčuje právě probíhající krize. Vysílání Událostí na Č.T.1 z budovy Č.T. zaměstnanci zpravodajství bylo na Štědrý den (zřejmě jako extra dárek nového vedení Č.T. koncesionářům) přerušeno a nahrazeno pirátským vysíláním za účasti samotného generálního ředitele z prostor komerční TV Nova! O den později se totéž opakovalo s tím, že tentokrát nezištně posloužila druhá nejvýznamnější komerční TV Prima. (Kdopak vlastně v současné době financuje tyto údajně konkurenční televizní stanice?). Charakteristicky ani jedna z těchto stanic neukázala a nereferovala o zástupech řadových koncesionářů Č.T., kteří se navzdory vánočním svátkům dokázali shromáždit před budovou zpravodajství Č.T., aby podpořili "vzbouřené" pracovníky zpravodajské redakce, protože se důvodně obávají, že je zásadně ohroženo právo na svobodu projevu a nezávislost veřejnoprávní televize v této zemi. Je to tím podivuhodnější, že zvláště TV Nova se opakovaně chvástá, že má svá očka všude a je ochotna denně referovat o kdejaké pitomosti. Je to tím více zarážející, že na dnešní vánoční manifestaci na Kavčích horách promluvili ke shromážděným koncesionářům mj. poslanci Marvanová a Svoboda a senátoři Ruml, Zieleniec a Fischer. Při té příležitosti se mi vybavily nejméně dvě epizody. První je už staršího data, kdy TV Nova ve svém zpravodajství přinesla novinu, že Václav Klaus má ve Švýcarsku vilu. Byl z toho - jak známo - soud, ale nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání, jehož obsah není veřejné znám. Je však známo, že ve všech domácích soudních procesech ohledně smluv s ČNTS atp. TV Nova neustále vyhrává, což zdaleka neplatí pro soudy, které v té věci probíhají v zahraničí. Za druhé, svého času mela TV Nova jisté obtíže s Radou Č.R. pro rozhlasové a televizní vysílání, jež je ze zákona určena pro kontrolu provozu komerčních stanic na území naší republiky. Mezi nejrozhodnější kritiky Novy tehdy patřil místopředseda Rady Petr Štepánek. Vysloužil si dokonce od Vladimíra Železného přízvisko "tajtrlík", ale dnes jsou oba zjevnými spojenci. Týž pan Štepánek nedávno kandidoval do Senátu za ODS, a nikomu přitom nevadí, že nadále zastává funkci v Radě pro vysílání, pro níž platí tatáž pravidla jako pro Radu Č.T., pokud jde o vyvíjení činnosti ve prospěch politické strany nebo hnutí. Zato se P. Štepánek v těchto dnech iniciativně angažuje při zahájení správního řízení ve věci udělení možné pokuty Č.T. za údajně nepřístojnosti ve vysílání. Čím dál tím více se mi zdá zřejmé, že celá akce s výměnou generálního ředitele těsně před Vánoci byla docela hezky vymyšlená. Prostý lid se má věnovat oslavám v kruhu rodiny a přátel, a denní tisk nevychází. Když se navíc přátelsky domluvíte se dvěma hlavními komerčními televizemi v zemi, je věc takříkajíc v suchu, a do nového roku, kdy se znovu rozjede veřejný a politický život, bude dohráno. Francouzi tomu říkají "fait accompli".

Jiří Grygar; 25.12.2000 ve 23 h.


    Náhodou jsem měl možnost 6. ledna 2001 vidět jeden z dílů pravidelného nekonečného seriálu na jedné z našich komerčních televizí Nova, který se jmenuje Volejte řediteli a vystupovala v něm kontrovezní postava ředitele této televize. Po shlédnutí tohoto pořadu jsem mu napsal a poslal tento dopis (vzhledem k jeho odeslání elektronickou poštou je úmyslně psán bez diakritických znamének):

Vazeny pane rediteli,

Po nejake dobe jsem opet videl Vase "one man show" a jen zasnu, co je v nasi zemi mozne. Kdybyste nemel ve velke Rade CR pro rozhlasove a televizni vysilani sveho "tajtrlika" z ODS, tezko byste si mohl neco takoveho dovolit. Vy v poradu, kde mate resit problemy (programove a jine), odpovidat na dotazy divaku Vasi televize, trvale, prakticky po celou dobu Vaseho reditelovani resite problemy politicke, spolecenske, nabadate lid co ma delat, co je podle Vas dobre, co je spatne, kteri poslanci jsou dobri, kteri jsou spatni, posuzujete a vnucujete divakum stanoviska na situace od Temelina az po verejnopravni media. To by v Evropske unii vyvolalo minimalne zvednute oboci. Nemyslim si, ze byste mohl mnoho lidi a z jakych spolecenskych, vzdelanostnich a sociologicky ruznych skupin podobnymi slataninami ovlivnit ale na prelomu tisicileti uz, se mi zda, jste to trochu prehnal. Venovat prakticky cely porad, ve kterem se maji Vasi divaci dozvidat co uvidi na obrazovkach Vasi televize, deni v pro Vas televizi naprosto cizi, do ktere Vam jako rediteli, vubec nic neni a to jeste takovym nehoraznym zpusobem, je uz precijen silna kava. Neobstoji ani Vas oblibeny argument, ze se jedna o verejnou televizi, takze se o ni starate jako koncesionar. To si musite vybrat. Bud budete vystupovat jako koncesionar zpusoby, jake maji i ostatni koncesionari, nebo jako reditel komercni televize pres obrazovku. Jakakoliv jina varianta je stred zajmu.
    Neveril jsem svym usim, kdyz jste obhajoval Vaseho kamose "Jirku" Hodace den pote, co ho poslanecka snemovna parlamentu CR vyzvala k odstoupeni (a ja uz v jednu chvili malem fakt uveril, ze hajite parlamentni demokracii!). Pred ni to udelal president, predseda vlady, senat, media, ale hlavne, verejnost! Kdyz totiz slysim Vase vylevy o mlcici vetsine, nemohu se udrzet smichy. Odtud ovlivňujete muj nazor na nezavislost, vyvazenost a objektivnost te Vasi televize a to az po Vase Televizni noviny. Priznam se, ze jsem jich v zivote moc nevidel, protoze sleduji temer vyhradne Ceskou televizi. Ale ted, kdyz i ji ovladl Vas "Jirka", na Boboviny se koukat neda, tak jsem mel konecne moznost videt to Vase vyvazene a objektivni zpravodajstvi. No klobouk dolu. Vasi zpravodajci museji mit velice vysoke platy. Ja sam nevim, za kolik penez bych byl ochoten neco takoveho pred kamerou cist. Nova identita, kterou bych si potom musel poridit, neni levna zalezitost.
    Pane Zelezny, v tom Vasem "komplexnim" poradu o Ceske televizi mi chybelo uz jen zhodnoceni kvality (ne te technicke, ta vypovida o kvalite Vasich studii, kdyz to toci u Vas, ale te profesionalni) Bobovize. I nekolik poslancu pri obecne rozprave v poslanecke snemovne uvedlo nekolik prikladu prokazatelnych lzi, vymyslu a ucelovych tvrzeni. Jini rekli rovnou, ze na ne dychla jakeso-zelenkova televize. Je dobre, ze takovou podporujete. Vime, na cem jsme.
    Jsem velice stastny, ze se hned po zvoleni te posledni nekompetentni rady Ceske televize nasla spousta nazoru, ktere na jeji nekompetentnost upozornovaly, ale hlavne, ze se zvedla mohutna vlna odporu rozumnych a statecnych lidi po zvoleni Vaseho "Jirky" do cela C.T. Jak se ukazalo, zamestnanci, kteri pod jeho vedenim ve zpravodajstvi par mesicu pracovali, asi dobre znali jeho predstavy o podobe zpravodajstvi. Je dobre, ze je prostrednictvim Bobovize mohl prezentovat temer vsem divakum. Ja rozumim Vasi podpore tomuto tymu: Konecne ma nekdo horsi zpravodajstvi, nez Vy.
    Vite, myslel jsem si, ze by Vase zavazanost predsedovi Klausovi za ten prusvih s vilou ve Svycarsku mohla s nastupem tretiho tisicileti skoncit. Vypada to ale, ze to mate na dozivoti. Takovou kouli na noze Vam nezavidim.
    Na zaver bych k Vam mel jednu prosbu, nebo spise primluvu. Pani Dusica Zimova bude asi brzy bez mista. Myslim si, ze pro tak kvalitni redaktorku by se ve Vasi televizi mohlo najit misto. Zvlaste, kdyz jste tak smutne prisli o pani Jurinovou, pani Dusica je velice loajalni a s prostredim Vasich studii se mela take moznost jiz seznamit. A jeji moralni profil naprosto skvele vyhovi Vasim standardum.

Předseda

OMLUVA UŽ NESTAČÍ !
   26. prosince jsem se (viz níže) omlouval našim uživatelům společné televizní antény za to, že nemohou sledovat zpravodajství naší jediné veřejnoprávní televize, i když já, jako předseda za to nenesu žádnou vinu. Dnes už máme za sebou den, kdy generální ředitel České televize jmenovaný skupinkou převážně televizních laiků se stranickými legitimacemi a jedinými dvěma podřízenými pracovníky, kteří ho jsou ochotni poslouchat, vypnul oba programy naší největší televize na celý den. Přitom jeho nohsledové jsou tak nestoudní, že národu tvrdí do očí, že tak konají v zájmu koncesionářů, tedy mém, Vašem, i Vašem a Vašem také. Ano, i Vás měl určitě na mysli. A Vás nevyjímaje. Nevím jak Vy, ale já co nejdůrazněji protestuji, aby si lidé, kteří spíše, než co jiného tuto televizi, její oblibu, vážnost, důstojnost a nezávislost likvidují a připravují ji spíše pro Klausovu privatizaci, hovořili mým jménem. Vyzývám pana Hodače, paní Bobošíkouvou, aby tak nečinili! S paní Bobošíkouvou (dnes již známou spíše jako malý Boboš) bych měl problém jet ve stejné tramvaji, byť by jela ve druhém voze, natož, aby někde hovořila mým jménem!
    Připojuji se ke všem požadavkům vyjádřeným v iniciativě Česká televize věc veřejná, včetně okamžitého odstoupení Hodačovy tlupy i s jeho radou nekompetentních laiků.
    Jsem pobouřen vyjádřeními některých funkcionářů ODS, strany, o které se hovoří jako o příčině celé krize, zejména jejího předsedy Klause, který chce naši jedinou veřejnoprávní televizi privatizovat a jejího dalšího člena, pana Langera, který se nechal slyšet, že jeho strana již má rámcovou představu o tom, jak by měl nový zákon o České televizi vypadat. Protestuji proti tomu, aby tato strana měla, po zkušenostech s její činností v oblasti medií a televize zvláště, na podobu nového zákona jakýkoliv vliv.
    Děkuji všem sdělovacím prostředkům, které převážně objektivně informují o krizi v České televizi, zejména Českému rozhlasu, ale hlavně televizní stanici TV3 za zorganizování a odvysílání diskusního pořadu v pátek 29. prosince 2000 od 20,00 hodin. Tento pořad konečně ukázal všem zájemcům, jací lidé stojí za novým samozvaným vedením České televize. Kdyby lidé, jako paní Zimová měla být poslem nezávislých veřejnoprávních zpráv na obrazovce, byl bych raději pro definitivní zrušení veřejnoprávních médií v naší zemi. Lidé, prosím, probuďte se!!! Je skutečně ohrožena demokracie, svoboda slova v naší zemi. Dosavadní Česká televize byla klenot, naše rodinné stříbro, kterému věřila naprostá většina obyvatelstva více, než jiným televizím, politikům i parlamentu, její nezávislost byla oceňována i v zahraničí. Nenechte si ji vzít! Přijďte ji podpořit 3. ledna 2001 na Václavské náměstí v Praze. Já tam určitě budu!
Klaus+Bobošíková.jpg (346809 bytes)

   Na fotografii zleva: Václav Klaus (tehdejší předseda ODS), Jana Bobošíková (Hodačem jmenovaná ředitelka zpravodajství České televize) - Nezávislost veřejnoprávního média v představách ODS.

(Předseda 30. prosince 2000)

    Omlouvám se všem televizním divákům v našem domě, našim členům i nájemníkům, i všem divákům sousedního domu připojeného na signál naší S.T.A., za to, že od Štědrého dne nemohou sledovat na svých televizorech připojených ke společné televizní anténě řádné zpravodajství České televize přesto, že ho tato řádně vyrábí. Místo něho do našich televizorů dorazil vždy ve chvíli, kdy měla Česká televize vysílat zpravodajskou relaci, velmi nekvalitní televizní signál plný výpadků od neidentifikovatelného výrobce. Vysílání neneslo žádné atributy obvyklého vysílání České televize. Vysílání nebylo označeno logem, moderátoři nebyli ve zpravodajských relacích České televize předtím vídáni. Při tomto vysílání o sobě jakýsi vousatý člověk tvrdil, že je ředitelem České televize. Nevím, nemohu posoudit, neznám ho. Není mi ale jasné, na základě čeho pustil provozovatel terestrických vysíláčů podobné vysílání do éteru, navíc na frekvencích, které jsou určeny pro řádné vysílání veřejnoprávní televize. Jako předseda družstva, zodpovídající, mimo jiné, také za řádnou dodávku televizního signálu vysílatelů ze zákona a vysílatelů na základě udělené licence, proti takovému počínání protestuji. Toto, co se stalo, vrhá demokracii v naší zemi o mnoho, mnoho let zpátky. Opravdu jsem považoval naši zemi už za tak vyspělou a civilizovanou, že bych nikdy neuvěřil, že je více než 11 let od pádu komunistické totality něco takového možné a protestuji proti tomu. Dle mého názoru je opravdu od roku 1989 nejvážněji ohrožena demokracie a i v evropském a světovém měřítku jedna z nejkvalitnějších veřejnoprávních televizí s posledním skutečně nezávislým zpravodajstvím. Přesto, že na tom já, ani nikdo z představenstva družstva nenese žádnou odpovědnost, omlouvám se, že jste nuceni, jako diváci něco podobného snášet. Poslední vánoce druhého tisícletí již vejdou do dějin jako období, kdy diváci v České republice byli totálně odříznuti od objektivního televizního zpravodajství. Jak k tomu došlo?
    Prapůvod dnešního maléru musíme hledat už před dvěma lety, kdy byla podepsána tzv. opoziční smlouva, mezi dvěmi nejsilnějšími parlamentními stranami, nebo možná ještě před tím, kdy tehdejšímu generálnímu řediteli Č.T. Ivo Mathému končilo funkční období a podle platných zákonů bylo nutno zvolit ředitele nového. Přesto, nebo spíše právě proto, že Mathé si, jako ředitel veřejnoprávní televize vydobyl renomé nezávislého a politiky neovlivnitelného člověka, nejsilnější parlamentní strany vytvořily tlak na Radu České televize, aby Mathého na další období nezvolila. Rada už tehdy těmto tlakům podlehla a zvolila nezkušeného, Jakuba Puchalského, který však televizi řídil co do nezávislosti také poměrně dobře, takže se velice brzy stal politikům opět nepohodlný. Rada České televize tedy odvolala generálního ředitele před koncem jeho funkčního období a zvolila ředitele nového, člena dosavadního managementu televize, pana Chmelíčka, aniž by si do toho od "opoaličních" parlamentních stran nechala příliš mluvit. To dovedlo naše přední levicopravicové zastupitele již k takové zuřivosti, že se rozhodli definitivně si zajistit absolutní kontrolu nad jedinou veřejnoprávní televizí, ale tak, aby vše vypadalo v souladu se zákonem. Byla tedy poprvé zvolena Rada České televize v takovém složení, které u demokraticky smýšlející veřejnosti u nás i v zahraničí vyvolalo minimálně zvednutí obočí. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Tato rada, složená ne z osob blízkých kruhům ČSSD a ODS, ale přímo převážně ze členů těchto stran, je téměř malou kopií parlamentu. Kvalifikací na radního už nejsou morální kvality člověka, jeho postoje, vzdělání, orientace v oboru, o kterém mají rozhodovat, ale výhradně členství, nebo loajalita ke konkrétní politické straně, nebo stranám. Taková prodloužená ruka parlamentu neustále zasahovala a chtěla zasahovat do kompetencí generálního ředitele, přesto, že jedna z radních neumí ani pořádně česky (Dědečková), její předseda (Mareš) se bojí, nebo (stydí?) vystupovat na veřejnosti (!), další členka se údajně přiznala, že dodnes vůbec neměla televizi, že jí ale rozumí, protože ji viděla u babičky (!)..., až ten dal radě vybrat. Buď budu řídit televizi já, jako její ředitel, nebo rada. Rada se rozhodla pro to druhé a ředitele odvolala. Vzápětí, za několik hodin (!) zvolila ředitele nového, blízkého kruhům ODS. Tím měl být přerod nejdůležitějšího veřejnoprávního média v poslušného beránka politiků v podstatě zakončen. O tom, jak si další vysílání České televize a její nezávislost politici našich dvou státostran a jejich nohsledové asi představovali, si lze udělat úsudek z několika perel, které z nich vypadly. Např. členům Rady Č.T. se nelíbily nedělní polední diskusní pořady a moderátora Proroka nechal odvolat údajně osobně pan nejvyšší předseda strany. Nelíbil se ale ani nový pořad Na ostro. Chytání politiků za slovo a připomínat jim jaké názory měli před časem, prý není v zájmu veřejnoprávního diváka (dýchl na mě mráz normalizace). Diskusní pořady si tato politická rada prý představuje tak, že moderátor jim bude pokládat jen předem vybrané, připravené a napsané otázky. Nejen složení takové rady, ale i její podobné výroky a chování vyvolávaly již delší dobu varovné reakce ze strany diváků, novinářů, odborné veřejnosti i vedení a zaměstnanců České televize. Není bez zajímavosti, že např. renomovaný francouzský deník LeMonde varoval už po odvolání minulé rady České televize, že v České republice je ohrožena demokracie a nezávislost médií.
    Naštěstí ještě existují v naší zemi soudní, inteligentní a čestní lidé s citem pro demokracii a míru jejího ohrožení a začali bít na poplach. A podobně, jako na podzim roku 1989 stojí v jejich čele zejména umělci, za což jim i já ze srdce děkuji. Ale také všem dalším osobnostem, včetně mnoha politiků, novinářů i obyčejných lidí.
    Přední pražský advokát, který obhajoval také člena ODS Libora Nováka ve věci falešného daňového přiznání ODS, někdejší ministr vnitra, Tomáš Sokol uvedl, že složení této Rady České televize je pravděpodobně v přímém rozporu se zákonem o České televizi. Také proto zaměstnanci České televize odmítají nově zvoleného generálního ředitele. Věřím, že proti panu Hodačovi osobně opravdu nic nemají, protože pod jeho vedením ještě před půl rokem ve zpravodajství normálně pracovali. Způsob volby a složení rady, která ho volila, je však nejen nezákonné, ale je hlavně v rozporu s morálkou a slušným chováním, neboť o špatném zákonu se ví už dlouho, ale poprvé byl politicky hrubě zneužit. Jak by si asi pan Hodač, jako případný ředitel Č.T. představoval nezávislost České televize ale ukázal velice brzy, kdy jako ředitelku zpravodajství jmenoval paní Bobošíkovou, bývalou poradkyni předsedy ODS (!). Podobně si už politické strany omotaly i tzv. velkou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, když např. jejím místopředsedou byl nedávno zvolen Petr Štěpánek, neúspěšný kandidát do senátu za ODS (opět!). Snad nemusím připomínat, že i tato rada byla kdysi zákonodárci projektována jako politicky nezávislá. Opravdu nestačím žasnout, koho jsme si zvolili do poslanecké sněmovny. Zejména v ODS je velice citelně patrné, že drtivá většina slušných lidí odešla do jiných stran. Složení a výroky členů parlamentní mediální komise za ODS jsou průšvihem už delší dobu. Nejsem voličem, ani příznivcem ČSSD, ale její ministr kultury, pan Dostál se snaží už nějaký čas přimět poslance k projednání nového zákona o České televizi. Jeho ministerstvo ho navrhlo a předložilo k diskusi. Odezva ze strany poslanců byla téměř nulová. To také svědčí o jejich zájmu  mít veřejnoprávní televizi aspoň takové kvality, jako dosud. Nezávislá Česká televize je jakési naše rodinné stříbro, které je uznávané i v zahraničí a nejedna země nám jeho úrověň upřímně závidí. Měli bychom o něj bojovat tak, jako o demokracii v roce 1989. Ta vážnost situace je minimálně stejná! Jestliže předseda nejsilnější politické strany a dolní komory parlamentu prohlásí veřejně, že by se jediná česká veřejnoprávní televize měla privatizovat, jde opravdu do tuhého. Jestli by jemu stačilo pět kanálů podobných Nově, je mi ho líto, ale mně a určitě dalším miliónům českých diváků rozhodně ne.
    Proto Vás, ať jste členem našeho družstva, nebo ne, prosím o podporu záchrany poslední nezávislé televize u nás. Svůj názor můžete vyjádřit podpisem na různých místech pod petici Česká televize věc veřejná např. na Kavčích horách, nebo na e-mailové adrese: ctprotest@seznam.cz .
    Na důkaz toho, že jde skutečně o vážnou věc přikládám několik kopií dopisů některých osobností naší společnosti (snad se nebudou zlobit):

Stanislav Milota, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání: Distancuji se.

Kategoricky se distancuji od rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která dnes devíti hlasy, jedním zdržením se a mým ne zahájila správní řízení s Českou televizí o porušení zákona.

Když ČT vysílala Krále Šumavy a Majora Zemana, nebyla Rada nikdy tak rychlá a rozhodná a proto dnešní rozhodnutí považuji za čistě účelové a politické.

Celá věc se tímto rozhodnutím bude jen eskalovat.

Stanislav Milota, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

dr. Jiří Grygar ,předseda Rady CT; 1992-1997
Podle mého názoru je prapříčinou současné krize v ČT soustavné nedodržování zákona o ČT, pokud jde o způsob volby Rady CT, a to přímo ze strany Poslanecké sněmovny Parlamentu CR. Již při volbě Rady CT v r. 1997 porušila PS úmysl zákonodárce, vyjádřený ustanovením, že do Rady ČT mají být voleny osobnosti, představující významné názorové proudy české společnosti, ale nesvázané s činností politických stran; zejména pak "člen Rady nesmi mít funkce v politických stranách nebo politických hnutích, ANI NESMI PUSOBIT V JEJICH PROSPECH PRI VYKONU SVE FUNKCE V RADE". Porušení zákona se projevilo ještě ve větší míře při volbě Rady ČT na jaře 2000, a důsledkem je mimo jiné současná krize. Cesta k nápravě je proto jednoduchá i složitá zároveň. Pokud by se Poslanecká sněmovna dokázala donutit k dodržování zákona, nepochybuji o tom, že by se podařilo obnovit otřesené postavení veřejnoprávní televize jako pilíře české demokratické společnosti.

Jiří Grygar [předseda Rady ČT; 1992-1997]

Karel Hvížďala, novinář a spisovatel.
    
Asi by se mělo připomenout několik skutečností: Komerční televize nabízejí jako svůj produkt inzerentům své posluchače. Demokratický svět se po druhé světové válce vyvinul tak, že nekomerční televize či rozhlasy nabízejí posluchačům informace a kontrolují ostatní tři mocnosti, na nichž stojí demokracie, t.j. moc vlády, moc parlamentu a soudní moc. Proto se hovoří o médiích jako o čtvrté mocnosti. Aby tuto funkci mohla tato média plnit a nebyla zneužitelná politickými stranami jako to udělal Goebbels či komunisté, vyvinul se systém veřejno-právních médií, které jsou řízeny radami.Tyto rady, složené z nezávislých osobností či mediálních expertů, pak vytvářejí ?čínskou zeď? mezi politiky a těmito médii. Problémy, kterých jsme teď u nás svědky, vznikly proto, že se tohoto osvědčeného evropského modelu nedržíme: Rada není složena z osobností a není nezávislá na politických stranách. Část našich politiků se snaží opět zastavit dějiny, zjednodušit život, a proto vznikla opozičně-koaliční smlouva, je snaha podřídit si cedulovou banku i Českou televizi. Proti těmto snahám je třeba veřejně vystupovat. Nejde jen o televizi, jde o demokracii.

Karel Hvížďala, novinář a spisovatel

 

Táňa Fischerová, herečka:

Vážená rado,
    Neměla jsem bohužel příležitost poznat Vás osobně, ačkoli jsme jako členové poradního sboru o setkání žádali. Možná, že bych při této příležitosti objevila i nějaké lidské vlastnosti, které mi takto bohužel zůstaly utajeny. Přesto věřím, že i tyto dobré prvky každý z Vás v životě má. Na tuto lepší část vaší osobnosti teď apeluji. Odstupte, prosím, urychleně. Jedině tak můžete ulehčit situaci nám všem a zachovat si zbytky lidské důstojnosti.     Věřte mi, že mluvím i ve Vašem vlastním zájmu. Jak chcete dále existovat ve společnosti respektovaných lidí, umělců, ba i některých politiků opovrhováni a zneváženi po celý zbytek Vašeho života? Ve vlastním zájmu i v zájmu nás všech, odstupte, prosím

Táňa Fischerová, herečka

Vážený pane Hodači,
    Neznám Vás osobně a z Vašeho profesního životopisu vím, že jste působil ve velice důvěryhodných mediích. Proto jsme přesvědčena, že dokážete analyzovat situaci velmi dobře. Vaše působení ve funkci ředitele nemůže být úspěšné, stejně jako Vaše volba za podmínek, ve kterých proběhla. Nemůže být akceptována nikým, kromě hrstky nešťastně volených jedinců, kteří před veřejností nemají žádný kredit. Je jistě i Vám jasné, že zůstanete-li proti vůli všech, které k dobrému fungování ČT potřebuje, ztratíte navždy svou tvář a dovedete všechny i tuto společnost do chaosu. Proto Vás prosím, odstupte!!!

Táňa Fischerová, herečka

Zdeněk Svěrák, scénárista a herec:

V Praze 22. prosince 2000

Vážený pane generální řediteli Hodači,
    Osobně, jak víte, Vás neznám a jsem prost jakýchkoli antipatií k Vaší osobě. Ba naopak, Vaše předchozí působení v BBC je pro mne známkou profesionality. Přesto si dovoluji Vás oslovit a požádat, abyste zvážil, zda Vaše překotné jmenování do funkce generálního ředitele ČT, které vyvolalo tolik nevole mezi zaměstnanci a kulturní veřejností, je šťastným krokem pro Vás a pro podnik, který máte řídit, a zda by odmítnutí této funkce nebylo za těchto okolností tím nejsprávnějším a podle mne i velkorysým gestem.

Zdeněk Svěrák

Vážení členové rady České televize,
    Nechtěl bych být v těchto dnech ve Vašich kůžích. Bleskovou volbou nového ředitele a sesazením starého jste ukázali, jakou máte moc. To je vše. Jinak jste zasadili tomu podniku, ve kterém začala panovat atmosféra dělnosti a důvěry, ránu pod pás. České veřejnoprávní televizi byste v této chvíli nejvíce pomohli tím, že byste na svá místa v radě čestně rezignovali.

Zdeněk Svěrák

Petruška Šustrová, novinářka:

Vážení členové Rady ČT,
    Vaše poslední rozhodnutí přijala odborná i laická veřejnost s takovou nevolí, že jsem přesvědčena, že byste se měli vzdát svých funkcí. Nezastupujete v nich totiž politické strany, které Vás navrhly, nýbrž veřejnost, a měli byste tedy dbát jejího postoje. Vaše setrvávání je vnímáno jako arogance a škodí uklidnění poměrů v ČT.

Petruška Šustrová, novinářka

Vážený pane Hodači,
    mám za to, že byste měl odstoupit z funkce generálního ředitele ČT. Doufám totiž, že Vaším hlavním zájmem je dobré fungování veřejnoprávní televize – a to rozhodně nemůžete zajistit za situace, kdy se proti Vašemu řízení staví tak velká část televizních zaměstnanců i odborné a laické veřejnosti.

Petruška Šustrová, novinářka

JAN SVĚRÁK, režisér:

Vážený pane Hodači,
    Myslím, že není vhodné, abyste svou osobu spojoval s postem ředitele České televize v době, kdy je kolem tohoto křesla tolik nejasností. Obávám se, že by to ublížilo jak vám, tak České televizi a proto vás prosím o čestné odstoupení.

Jan Svěrák, režisér

 

Vážená správní rado ČT,
    Po událostech z poslední doby je nejvyšší čas, abyste co nejrychleji a stále ještě se zbývající ctí odstoupili.

Jan Svěrák, režisér

Pavel Kosatík, spisovatel:
   I kdyby skutečně existovaly závažné důvody pro odvolání pana Chmelíčka, fakt, že byl vyhozen pár měsíců po jmenování, kompromituje především Radu ČT. Buď se mýlila při Chmelíčkově uvedení do funkce, nebo se mýlí teď; spolu se zmatky, které neustále provázejí její činnost, se tím Rada stala absolutně nedůvěryhodnou institucí. Stejně jako nelze odvolat ředitele po několika měsících a tvářit se, že s tím nemám nic společného, nelze ani instalovat nového po uplynutí několika dnů, ba hodin. Pane Hodači, dokažte, že máte čest v těle, a TAKOVÉHO jmenování TAKOVOU radou se vzdejte. A ty, rado, mlč a odstup.

Pavel Kosatík, spisovatel

Zdeněk Mahler, spisovatel:
   Dramatické dějství, které se znovu otevřelo kolem otázek kvality a personálního vybavení České televize se mě bolestně dotýká, protože se domnívám, že se znovu oddaluje to, na čem nejvíc záleží.: tj. na tom, aby Česká televize jak na prvním tak na druhém programu svou úrovní vynikala nad ostatními a aby se udržela nadstranický a státnický charakter.

Zdeněk Mahler, spisovatel

 

Prof. František Dvořák, historik umění:
   Je velice smutné, když chod televize kontrolují a jeho ředitele volí lidé, kteří televizi nerozumí a nejsou sžiti s jejím provozem. Je to varující, neboť by to mohlo dopadnout jako v Národní galerii, kterou nyní řídí člověk, který před tím snad v této galerii nebyl a NG teď utratila 100 zbytečně 100 milionů korun. Rada takových neodborníků je vždy nebezpečná, měla by odstoupit.

Prof. František Dvořák, historik umění

 

Martin Schulz, novinář:
   Vzhledem k tomu, že věru nejsem napojen na - v různých prohlášeních zmiňované - finanční toky České televize (gáže za pořad "Sněží", jehož jsem spoluautorem a spolumoderátorem, nestačí ani na běžnou pražskou tržní činži), doufám, že moje stanovisko může být považováno za - nezávislé.
    Zvolení pana Jiřího Hodače generálním ředitelem České televize je, vzhledem ke všem okolnostem této volby, přinejlepším kontraproduktivní. A to: jak pro samotnou ČT, tak v konečných (budoucích) důsledcích také pro politické loutkoherce, kteří postrkují "svou" Radu ČT k takovým činům. Dopady tohoto rozhodnutí na veřejnost (diváky) si ani netroufám odhadnout. Dobré rozhodně nebudou.
   Vzhledem k tomu, že předseda Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václav Klaus poměrně rychle veřejnosti odhalil pravý záměr, skrývající se za destruktivní činností Rady ČT, a vyjevil národu svou "vizi" v podobě privatizace veřejnoprávní televize, je jasné, že s iluzemi o demokratické transformaci České republiky to jde z kopce - směrem do ráje banánových států... Přestal čas lží o "nezávislosti" Rady ČT; nyní jde o otevřený výsměch arogance moci.
    Dříve než se fraška změní v tragédii - podporuji požadavky iniciativy "Česká televize - věc veřejná".

Martin Schulz

Vydržte!

Nemůžeme přece připustit, aby se z Kavek stalo Ostankino, leda to legendární! Nemůžeme připustit, aby českým televizím vládl Klaususconi! Bojujte! Když přežijete vy, přežije i Sněží. K čemuž nám dopomáhej poslední rozum českých vládců!

Milan Schulz

Olga Sommerová, režisérka, vedoucí katedry dokumentární tvorby na FAMU:

    Návrh Václava Klause, aby byla zprivatizovaná veřejnoprávní televize, považuji za naprostý nonsens a naprosto odmítám tuto zpolitizovanou Radu ČT. To oboje je ohrožení demokracie, neboť jak víme, televize je nejvlivnější mocenské médium. Navrhuji odvolat tuto radu a zvolit co nejdříve jiné principy pro její sestavování.

Olga Sommerová, režisérka, vedoucí katedry dokumentární tvorby na FAMU

 

Martin Štoll, režisér dokumentarista, pedagog FAMU a dramaturg ČT:
    Jestli nějaký politik říká, že politici neovlivňují Českou televizi, tak neví, co mluví. Ovlivňují ji přímo a veřejně, protože prostřednictvím této Rady nohsledů nekompetentně v těchto dnech odvolávají a volí generálního ředitele této instituce a tím ji destabilizují. Je potřeba, aby tato rada odstoupila a zrušila své diletantské kroky.

Martin Štoll, režisér dokumentarista, pedagog FAMU a dramaturg ČT

Doubravka Svobodová, ředitelka Divadla Na zábradlí :

V Praze 22. prosince 2000

Vážená rado ČT,
    Ze zkušeností ředitelky padesátičlenného souboru, vím co to znamená během jediného dne rozhodnout o nové vedoucí osobě, natožpak o zásadní změně ve funkci generálního ředitele ČT, který vede tři tisíce lidí. Považuji Vaše ukvapené jednání za naprosto nepřípustné. Žádám Vás o odstoupení.

Doubravka Svobodová ředitelka Divadla Na zábradlí

Andrej Krob, režisér:
   Musím předeslat, že proti panu Hodačovi nic nemám, vlastně ho vůbec neznám. Zato mám velké výhrady proti tomu, co se dnes kolem v České televize, její rady, kolem jmenování nového ředitele a odvolání Chmelíčka děje. Nejen že tomu nejsem schopen porozumět, ono ostatně ani není čemu, domnívám se, že se tu naprosto nezodpovědně řeší obrovsky závažné problémy. Nezkoumal jsem průběžně veřejné mínění, ale jak vím, mnoho lidí v poslední době zaznamenávalo v ČT určitý pokrok a zklidnění. To mě vede k názoru, že radu nezajímaly ani schopnosti ředitele Chmelíčka, ani jeho koncepce těsně před jejím uvedením v život. Když poslouchám paní Dědečkovou, paní Dostálovou či pana Langera a nakonec i pana Klause, mám pocit smutku. Jako by ti lidé říkali: stejně to bude po našem a vy si povídejte co chcete. Ono tady ve skutečnosti nejde o žádný boj o nezávislost, ale o jmenování někoho, kdo bude vyhovovat politickým stranám, které jsou právě u moci.
    Se vším všudy se stavím za stanovisko pana Rejchrta, to je člověk důvěryhodný a potěšilo mne, že takto řešil tu situaci. Zato rada se chová neuvěřitelně, snad v domnění, že má jakési vyšší oprávnění - ale to není důvod k tak zbrklému, a nekompetentnímu řešení tak důležité věci, jako je kontakt s televizí a občanstvem.
    Potěšilo mne, když jsem slyšel o programových plánech dát prostor pro českou tvorbu, pro dokument a věci vážnějšího charakteru. To vítám, ale odmítám vyjádření politicky významných lidí o další neúnosnosti veřejnoprávní ČT a druhého programu. Není důležité, jestli nějaký žánr či téma zajímá jen 10% občanstva. Tady jde o kulturu a kvalitu národa, a složek, které o ní rozhodují.
    Je to zhůvěřilost – připomíná mi to ideologické myšlení těch jejich komunistických předchůdců – tedy: jak se dostat k moci a jak si její provádění maximálně zjednodušit.
    Na druhou stranu musím poznamenat, že mám i výhrady proti jednání pana Krause. Chápu jeho rozhořčení, ale získal jsem zkušenost, že takováto razance často nepřináší žádaný efekt. Doporučil bych mu užívat adekvátnějších prostředků.

Andrej Krob

Doc.Dr.Vladimír Nálevka, historik :

V Praze 22.prosince 2000

Vážený pane řediteli,
    Vyzývám Vás k odstoupení neboť to je jediný možný způsob řešení vzniklé situace. Pokud Vám jde skutečně o Českou televizi tak svým odstoupením vytvoříte prostor pro skutečně demokratické řešení celé situace jinak mi dnešní vývoj připomíná rok 1967, kdy tehdejší vzdorné literární noviny měly být pacifikovány nástupem nového šéfredaktora Jana Zelenky. Doufám, že nehodláte ani v nejmenším opakovat tento smutný příklad.

S pozdravem Doc. Dr. Vladimír Nálevka

Eva Holubová, herečka:

V Praze 22. prosince 2000

Vážená rado ČT,
    Začnu citátem TGM : “Demokracie je diskuse, je to hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností“. Podle mého názoru jste porušili principy jednání v demokratické společnosti. Vyzývám vás odstupte.

Eva Holubová, t.č. herečka Divadla Na zábradlí

Chantal Poulain, herečka:

V Praze 22.prosince 2000

Vážená rado ČT,

Televize je pro člověka, pro miliony lidí a televize je velice důležitá struktura pro výchovu a vzdělávání. Domnívám se, že současné ukvapené jednání o funkci generálního ředitele nebylo příliš šťastné. Myslím si, že rada by měla odstoupit. Politika se má v televizi ukazovat a né jí řídit.

Chantal Poulain

Karel Roden, herec:

V Praze 22.prosince 2000

Vážená rado ČT,

Ukvapená výměna osoby generálního ředitele ČT ve mně nevzbuzuje důvěru. Domnívám se, ředitel tak velké instituce by se neměl měnit každý rok natožpak během jednoho týdne po konkursním řízení, které trvalo třicet hodin.

Karel Roden

Karel Smyczek, režisér:

V Praze 22.prosince 2000

Radě…

    Letos jsme se s rodinou domluvili, že uděláme soutěž o nejvtipnější dárek pod stromeček. Že jste si i Vy dali podobné předsevzetí – to by nás nikdy nenapadlo.

Karel Smyczek, režisér

Marta Kubišová, zpěvačka:

V Praze, dne: 22.prosince2000

Vážená rado ČT,
    Velmi rychlá změna v osobě ředitele mne velice znepokojila. I já se připojuji ke svým kolegům s nesouhlasem s Vaším jednáním a také žádám, aby jste se zamysleli nad Vaším dalším setrváváním ve svých funkcích. Pokud jste přímo nejednali se záměrem poškodit Českou televizi.

Marta Kubišová, pěvačka, moderátorka pořadu “Chcete mě“

 

 

Milan Tomsa, režisér:

V Praze 22.prosince 2000

Vážená rado ČT,

Svojí neobvyklou rozhodovací rychlostí jste dali jasně najevo svoji absolutní nekompetentnost. Odstupte.

Milan Tomsa, režisér

 

V Praze 22.prosince 2000

Stella Zázvorková, herečka:

Vážená rado ČT,

    Ačkoliv Vás osobně nikoho neznám a neznám ani podmínky k Vaší pracovní činnosti, pokládám Vaše neobyčejně rychlé rozhodnutí o změně v osobě generálního ředitele ČT za nešťastné. Můj názor je, že by jste měli zvážit setrvání ve svých funkcích.

Stella Zázvorková, herečka

Vladimír Marek, herec:
   Již delší dobu mám intenzivní pocit, že televizní rad ze mne dělá méněcenného jedince (blba). Odstoupení by jí mohlo jedině prospět.

Vladimír Marek, herec Divadla Na zábradlí

Zuzana Stivínová, herečka:

V Praze 22.prosince 2000

Vážená rado ČT,
    Mám pocit, že Vaším jednáním jste z nezávislého veřejnoprávního média udělili prostředek politicky závislý. Televize má politiky kontrolovat a ne politici televizi.

Zuzana Stivínová

 

 

Cyril Svoboda, 1. místopředseda KDU-ČSL:

    Současná situace kolem Rady České televize potvrzuje, že tato je především v rukou ODS a ČSSD. Potvrzuje se též, že zájmem ODS je privatizovat veřejnoprávní televizi. Jmenování nového GŘ nebylo provedeno výběrovým řízením, ale jde o jasnou manipulaci.

Úkol pro politiky:
Musí být zvolena nová Rada ČT a musí se otevřít i složení tzv. Mediální rady PČR. Toto jsem připraven iniciovat a tvrdě prosazovat na lednové schůzi PSP ČR.

Cyril Svoboda /autorizováno/

Bára Hrzánová a Radek Holub, herci:

V Praze 22.prosince 2000

    Vážený pane generální řediteli, události posledních dnů nás nutí k zamyšlení nad Vaším setrváním ve funkci generálního ředitele.

Hezké svátky Bára Hrzánová, Radek Holub

Jiřina Bohdalová, herečka:

V Praze 22. prosince 2000

Vážená rado, Vážený pane Hodači,
    Dnešní situace kolem ČT mi připomíná arogancí minulý režim jestli Vám jde o zachování kultury, prosím odstupte. Na Vašich postech předpokládám opravdové osobnosti s přirozenou autoritou. A nepodezírejte nás prosím z toho, že chceme mít svého ředitele. Nejde o konkrétní jména jde o princip.

Jiřina Bohdalová

 Václav Marhoul, filmový producent:

V Praze dne: 22.prosince 2000

Členové Rady České televize a pane generální řediteli,

    velmi dobře si uvědomuji do jaké nezáviděníhodné situace se dostala sama Česká televize, její zaměstnanci, ale také vy, členové rady a nakonec i nově zvolený generální ředitel.
    Nezáviděníhodné proto, protože důsledkem rozhodnutí vaší Rady se stalo přesně to, čeho se všichni obávali nejvíce. Mám především na mysli naprostou destabilizaci instituce samotné, narušení zásadního principu duálního systému televizního vysílání v důsledku emotivních návrhů na privatizaci ČT a v kontextu se všemi dalšími kroky opozičně – smluvních politických představitelů nakonec i posílení neodbytného dojmu o dlouhotrvající snaze zdiskreditovat princip občanské společnosti jako takový.
    Jsem hluboce přesvědčen o tom, že současné aktivity vašich názorových odpůrců se vám v toto chvíli jeví jako příliš emotivní, nepřiměřené a nesprávné. Zároveň je jistě považujete za něco, co nebude mít dlouhodobého trvání a jaksi samo od sebe “vyhasne“.
    V krátkodobém horizontu vám nemůžu upřít to, že máte možná pravdu.
    Ale právě s ohledem na vývoj v České televizi za poslední dva roky, kdy v čele Česká televize stojí v podstatě již čtvrtý generální ředitel je jasným důkazem toho, že se jedná o problém principiální, hlubší a daleko závažnější. Současné znění zákona a zvláště pak systém volby členů rady ČT podle politického klíče je postupem nadále neudržitelným.
    Případ České televize je v tuto chvíli symbolem dokumentujícím vztahy v naší společnosti. Současné projevy nespokojenosti jsou důsledkem celkové frustrace českých občanů z politické kultury v naší zemi, kde stále více a více začíná převládat pocit, že politika je špatná a nedobrá a že občan sám za sebe nezmůže nikdy nic.
    O co víc se bude prohlubovat apatie lidí ( a volební účasti jsou toho důkazem ), o to víc se budou jiní lidé, kteří se nechtějí s tímto stavem mysli a věcí smířit zasazovat o změnu, která je tak potřebná.
    Proto vás vyzývám, abyste tyto argumenty uvážili, své postoje, byť to bude velmi nelehké, přehodnotili a s pocitem celkové odpovědnosti nejen za Českou televizi rezignovali na své funkce a to zároveň s požadavkem na změnu zákona.

S pozdravem, Václav M a r h o u l, filmový producent

Josef Platz, režisér:

V Praze 22. prosince 2000

Vážená rado České televize,

    Vzhledem k ukvapenosti Vašeho rozhodnutí o konkursu a volbě nového generálního ředitele ČT Vás vyzývám k uváženému zopakování konkursu na tuto funkci. V případě, že jste přesvědčeni o správnosti Vašeho rozhodnutí vyzývám Vás k rezignaci.

Josef Platz, Výzvu ČT – Věc veřejná jsem podepsal 21. prosince t.r..

MUDr. Lukáš Pollert:

V Praze 22. prosince 2000

Žádám o odstoupení rady ČT. Mluvil jsem o tom s Evou Holubovou.

MUDr. Lukáš Pollert

 

 

Vladimír Michálek, režisér:

V Praze 22. prosince 2000

Vážená rado ČT,

    Mám silný pocit, že do Vašeho rozhodování se dostala politika. Ostře nesouhlasím s jejím zavlečením do rozhodování o funkci generálního ředitele ČT. Důrazně vás žádám o odstoupení vzhledem k mému intenzivnímu pocitu ohrožení kulturního prostředí v tomto státě jako takového.
    Jako reakci na včerejší (21.12.2000) prohlášení předsedy dolní komory Parlamentu ČR Václava Klause poznamenávám, že úvahy o privatizaci veřejnoprávního média považuji za naprosto scestné.

Vladimír Michálek, režisér

Vladimír Just, publicista a kritik:

V Praze 22. prosince 2000

Vážená rado neosobností,
    Uvědomte si, že jako převodová páka politických stran, jste anomálií v celém demokratickém světě a odstupte.

Vladimír Just

Saša Gedeon, režisér:

Vážená správní rado ČT,
    Chtěl bych - jako mnoho dalších - vyjádřit své znepokojení s  překotností volby nového generální ředitele ČT, která pak bohužel budí dojem nekompetentnosti.

Saša Gedeon, režisér

Ondřej Trojan, režisér a producent:

Vážená rado České televize,
    jak hluboko ještě klesnete při vykonávání arogantních, mstivých a zcela nekompetentních kroků, kterými vědomě ničíte jeden z nejdůležitějších nástrojů naší skomírající demokracie?
    I v těch nejliberálnějších zemích, jako jsou Spojené státy či Velká Británie mají své veřejnoprávní televize a ty zase své televizní rady, jejichž úkolem je kontrolovat a zajišťovat svobodu a nezávislost těchto médií na jakýchkoli politických tlacích.
    Vy opakovaně a vědomě děláte přesný opak, který, jak jsem se ještě nedávno mylně domníval, je výsadou zemí typu Bělorusko, Kazachstán a podobně...
    Pod vaším heslem "Čím hůře - tím lépe" si snad ani neuvědomujete, jakému pohrdání odborné a divácké veřejnosti jste vystaveni.
    To, že Vás ani v náznaku nezajímá názor televizních zaměstnanců, kteří po léta svojí prací toto médium vytvářejí, jen dokresluje celkový obraz Vaší povýšenosti.
    Žádám Vás proto co nejnaléhavěji - zachovejte si alespoň zbytek své důstojnosti a rezignujte na své posty.
    Pomozte svým odchodem společně vybudovat jinou, nepolitickou radu, složenou z výrazných osobností české kultury, která bude jistě mnohem lépe, důvěryhodněji a bez partajních zájmů vykonávat tuto zodpovědnou práci.

S pozdravem za Filmovou a televizní společnost Total HelpArt T.H.A. Ondřej Trojan nezávislý filmový producent (člen Asociace producentů v audiovizi) a filmový režisér

 

Ivana Chýlková, herečka:

Vážený pane řediteli Hodači!

Nenechte se vmanipulovat zdivočelou radou ČT do role figurky, která má v očích veřejnosti pramalou důvěryhodnost. Pokud Vám nejde pouze o Vaše osobní ambice a osobní kariéru, v zájmu ČT ODSTUPTE!

Ivana Chýlková

Jan Burian, hudebník a publicista:

Věřím, že Rada české televize prokázala již dostatečně svou nekompetentnost a že její rozhodnutí ve věci ředitelského místa v České televizi budou anulována. Doufám, že si politici zvolení hlasy občanů uvědomí, že jejich voliči jsou v drtivé většině přesvědčeni o tomtéž, a neučiní-li důrazné kroky k zachování nezávislosti České televize, v příštích volbách své mandáty ztratí.

Jan Burian (publicista, hudebník, člen PEN-klubu)

Divadlo pod Palmovkou (fax):
    Máme pocit, že volba generálního ředitele České televize neproběhla, jak by měla a zároveň máme pocit, že stávající Rada České televize neplní správně svou funkci.

Našic Petr – manager divadla, Bartoška Jiří – herec, Issová Klára – herečka, Langmajer Jiří – herec, Cibulková Vilma – herečka, Velíšek Martin – dramaturg, Bedrna Vlastimil – herec, Kracik Petr – ředitel divadla, režisér, Chuchvalcová Iveta – asistent ředitele, Pan Šrámek – manažer, Bílová Vilma - inspicient, Alinče Aleš – inspicient, Kalous Vladimír – číšník, Hrdinka Tomáš – jevištní mistr.

Michal Dvořák a Robert Kodym za hudební skupinu LUCIE:

Vážený pane Hodači,

připojujeme se k výzvě Prohlášení krizového výboru zaměstanců ČT, jelikož se domníváme, že způsob a rychlost, jakou jste byl zvolen, je jasným důsledkem nekompetentnosti a neprofesionality ze strany Rady ČT. Z tohoto důvodu se připojujeme k programu krizového výboru a souhlasíme se zrušením výsledků výběrového řízení, a Vás tímto žádáme o odstoupení z funkce.

S pozdravem Michal Dvořák a Robert Kodym za hudební skupinu LUCIE

Vážená Rado České televize,

připojujeme se k výzvě Prohlášení krizového výboru zaměstnanců ČT. Jsme toho názoru, že jak uchazeči o post generálního ředitele tak Vy, jste nemohli mít dostatečné množství času, aby se daly řádně předložit seriózní teze a vy měly čas návrhy prostudovat a posoudit, který z kandidátů je tím nejvhodnějším k vedení tak velké organizace, jakou Česká televize je. Zároveň se domníváme, že Rada České televize by měla být sestavena z nezávislých odborníků, jejichž znalosti a zkušenosti v oblasti médií zaručí profesionalitu v jejich počínání. Vzhledem k tomu, že způsob a rychlost, jakou byl zvolen nový generální ředitel ČT o této profesionalitě nevypovídá, žádáme Vás o okamžité odstoupení z funkcí.

S pozdravem Michal Dvořák a Robert Kodym za hudební skupinu LUCIE

Daniel Hůlka, zpěvák :

Souhlasím s prohlášením protestujících zaměstnanců České televize. Do rady veřejnoprávní televize by měli, podle mého, být voleny výhradně osobnosti z řad odborníků a nikoliv podle politické příslušnosti. Myslím, že Rada ČT by měla veřejně vysvětlit proč ředitele Dušana Chmelíčka odvolala a jmenovala Jiřího Hodače jeho nástupcem. Plně podporuji nezávislost veřejnoprávní televize.

V Praze dne 22.prosince 2000, Daniel Hůlka

   K tomuto prohlášení se připojují také zaměstnanci agentury Celebrity service, která pana Daniela Hůlku mediálně zastupuje.

Eva Zaoralová, novinářka a překladatelka:

Praha 22.12.2000

Členům Rady České televize

    Chvíli jsem váhala, zda byl váš postup při odvolání generálního ředitele ČT a překotné jmenování nového jen zbrklý a nebo zpupný. Včerejší demagogické vystoupení paní Dědečkové v “Jednadvacítce“ mne přesvědčilo, že na místě je druhé z adjektiv. Myslím, že hromadná demise by vám všem pomohla zachovat si alespoň zbytek sebeúcty a neznemožňovat se dál v očích diváků, jimiž se tak horlivě zaklíná paní Dědečková.

PhDr. Eva Zaoralová, Novinářka, překladatelka, Umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary

Václav Hudeček, houslista; Eva Hudečková, spisovatelka:

Vážená televizní rado,

    Vaše překotné rozhodnutí o odvolání ředitele ČT považujeme za velmi nezodpovědné. Zákon, který umožňuje radě takovou neomezenou moc nad veřejnoprávní institucí, je zákonem špatným a měl by se urychleně změnit v zájmu celé naší země. Měli byste v tomto duchu uvažovat, nebo raději odstoupit ze svých funkcí!

Václav Hudeček, Houslista, Eva Hudečková, Spisovatelka

Barbora Srncová, herečka:

Veřejnoprávní televizi si všichni platíme. Celé to divadlo s odvoláváním a jmenováním nového ředitele je smutné divadlo, myslím, že by rada měla odstoupit.

Barbora Srncová, herečka

Petr Muk, Iveta Blanarovičová, Anna K., Kamil Střihavka a Tomáš Trapl-muzikanti:

Televizní rada + nový generální ředitel = příliš mnoho falešných not.

Jan Hřebejk, režisér:

(Zne)vážený pane Hodači,

    je to danajský dar, medvědí služba a Pyrrhovo vítězství v tureckém hospodářství. Prosím jděte od toho a když tak se vraťte za čestnějších okolností.

(Zne)vážená rado,

zanechte nedůstojného břídilství a odstupte.
    Pokojné svátky zaměstnancům ČT!

Jan Hřebejk, Režisér

Boris Rösner, herec:

Vážená rado,

Bylo by čestné a zároveň profesionální, kdybyste odstoupili.

Boris Rösner

Daniel Kroupa, senátor, předseda ODA:

Vážená rado,

    Jsem přesvědčen, že pan generální ředitel Hodač není schopen řídit Českou televizi, protože ho zaměstnanci nepřijali. A nepřijali ho ani lidé, kteří Českou televizi formují – umělci.

Daniel Kroupa, senátor, předseda ODA

Ondřej Vetchý, herec:

Podporuji iniciativu “Česká televize – věc veřejná“. Trvám na tom, aby ČT zůstala veřejnoprávní institucí a aby byl co nejrychleji změněn Zákon o České televizi v zájmu zachování objektivity. V naší zemi je zatím málo institucí, na které lze spolehnout. Bylo by smutné, kdyby mezi ně Česká televize přestala patřit.

Ondřej Vetchý, herec

Jaroslav Róna, malíř a sochař:

    Důrazně protestuji proti svévolnému vměšování politických špiček do nezávislosti veřejnoprávní televize v naší zemi. Nekompetentnost členů Rady ČT je zřejmá a ředitel Hodač má jedinou možnost co činit, a to odstoupit. Myšlenka Václava Klause na privatizaci ČT je hrůzně absurdní a celá situace připomíná romány Goerge Orwella. Jestli to zde takto půjde dál vrátíme se zpět k totalitě. Vyjadřuji podporu pracovníkům televize, sdruženým v aktivitě česká televize - věc veřejná.

malíř a sochař Jaroslav Róna.

Gabriela Osvaldová, textařka:

Vážená rado,

    Vaše rozhodnutí nevylepšuje pocit občana, žijícího v tomto státě. Mám dojem , že se demokracie kamsi vytrácí a když se teď neozvu, budu ji později jen těžko chytat.

Pokoj lidem dobré vůle. Vaše posmutnělá Gabriela Osvaldová

Jan Ruml, Michael Žantovský, senátoři:

    Dnešní prohlášení předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause dále dramatizuje situaci kolem České televize. Z návrhu předsedy ODS zahájit přípravu privatizace České televize je příliš patrná jeho frustrace nad tím, že si Česká televize ústy svých pracovníků nadále osobuje právo být nezávislým a nestranným sdělovacím prostředkem. Když se stranám opoziční smlouvy nepodařilo ovládnout Českou televizi prostřednictvím svých exponentů v Radě České televize, snaží se toho dosáhnout jinými prostředky. Snaha o likvidaci veřejnoprávních medií je přímým útokem na demokracii. Veřejnoprávní média existují ve Spojených státech, ve Velké Británii i ve všech ostatních vyspělých demokratických zemích. Jsou nepostradatelným hlídacím psem demokracie a poslední bariérou před zpupností a zkorumpovaností politiků a politických stran. Vyzýváme celou českou veřejnost, aby se postavila těmto nebezpečným snahám o likvidaci prostoru svobody, který otevřela listopadová revoluce.

V Praze 21. prosince 2000

Jan Ruml v.r., Místopředseda Senátu PČR; Michael Žantovský v.r.; Předseda VZVOB Senátu PČR; Za správnost: Michael Žantovský:

 

Kategoricky protestujeme proti postupu kolem volby nového ředitele České televize a proti situaci kolem veřejnoprávních médií vůbec.

1) V rozporu s Ústavou a zákony politické strany č2) ím dál bezostyšněji ve snaze uplatnit svůj politický vliv zasahují do personálních otázek Č3) eské televize, která je podle zákona nezávislou a nepolitickou institucí. V některých stranách dochází dokonce k hlasování o tom, kdo má ředitelem být.

4) Do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání i do Rady Č5) eské televize jsou voleni přímí exponenti politických stran na základě politických dohod.

6) Ředitelé televize jsou jmenováni a odvoláváni z nejasných a neprokazatelných důvodů, což zvyšuje podezření, že dochází k politicky motivovaným krokům.

7) Odborné hledisko je při těchto postupech přehlíženo a ignorováno.

8) Nezávislá pozice veřejnoprávních médií se tak stává předmětem politických tlaků a politických manipulací, což představuje přímé ohrožení demokratického systému.

Na základě těchto skutečností žádáme, aby nový ředitel České televize nebyl jmenován až do přijetí nového zákona o České televizi, který zaručí její skutečnou nezávislost a umožní volbu ředitele nově zvolenou radou složenou z nezávislých osobností jmenovaných prezidentem republiky, Poslaneckou sněmovnou, Senátem Parlamentu ČR a profesními organizacemi filmových a televizních pracovníků.

V Praze 19. prosince 2000 Jan Ruml, Senátor, Michael Žantovský Senátor

K protestnímu prohlášení senátorů Rumla a Žantovského k situaci kolem České televize a veřejnoprávních médií z 19.12.2000 se k 20. prosinci 2000, 12:00, připojili tito senátoři:

Bárta Zdeněk, Barták Karel, Bartoš František, Bělehrádek Stanislav, Dočekal Oldřich, Falbr Richard, Fejfar Petr, Fischer Václav, Hadrava Jan, Jařab Josef, Jehličká Václav, Kolář Robert, Kroupa Daniel, Moserová Jaroslava, Outrata Edvard, Pithart Petr, Rognerová Helena, Roithová Zuzana, Ruckl Jiří, Seitlová Jitka, Schovánek Vladimír,Stodůlka Jiří, Šenkýř Jiří, Šimonovský Milan, Šula Jaroslav, Zielenec Josef. Za správnost: Michael Žantovský

Doc. Ing. Pavel Hobza, DrSc., Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.:

Pan Jiří Hodač Generální ředitel České televize

Vážený pane řediteli,

    Se značným znepokojením sledujeme současný vývoj v České televizi. V odvolání předchozího ředitele a Vaší volbě vidíme snahu o zpolitizování televize. Chtěli bychom Vás požádat, abyste z funkce ředitele odstoupil a umožnil tak volbu opravdu nezávislého kandidáta, který by byl zárukou nepolitického vedení této mimořádně důležité instituce.

    Chtěli bychom zdůraznit, že jakožto vědečtí pracovníci přírodovědného zaměření nemáme žádné, a to ani nepřímé, vztahy k České televizi, ani k osobám, jichž se nynější dění týká.

Doc. Ing. Pavel Hobza, DrSc, Prof. RNDr.Václav Hořejší, CSc

Rada České televize

Vážená Rado České televize,

    Vaše nedávné odvolání generálního ředitele a spěšnou volbu ředitele nového chápeme jako snahu o zpolitizováni České televize, což považujeme za zcela nepřípustné. Chtěli bychom Vás požádat, abyste jako Rada odstoupili a umožnili tak řádnou volbu nového ředitele, který by byl zárukou nepolitického vedení této mimořádně důležité instituce.
    Chtěli bychom zdůraznit, že jakožto vědečtí pracovníci přírodovědného zaměření nemáme žádné, a to ani nepřímé, vztahy k České televizi, ani k osobám, jichž se nynější dění týká.

Doc. Ing. Pavel Hobza, DrSc, Prof. Dr. Václav Hořejší, CSc

Petr Kotek, režisér:

Radě ČT:

    Pochopte konečně, že nestojíme o zkompromitovaného ředitele, skandálním způsobem a na politickou objednávku dosazeného lidmi, kteří jsou v tomto oboru naprostými diletanty. Zanechte už, prosím, onoho trapného divadla, ve kterém stále bezostyšněji obnažujete svou nekompetentnost a hroší kůži vůči názorům profesionálů i veřejnosti. Obávám se, že jediným způsobem, jak si můžete zachovat alespoň zbytky své cti a hrdosti, je vaše kolektivní rezignace. Umožníte tak nám i sobě příjemné prožití vánočních svátků

Petr K o t e k, režisér

Vážený pane Hodači,

    myslím, že jsme se nikdy nesetkali, ale slyšel jsem o Vás z důvěryhodných zdrojů jako o kvalitním píšícím a rozhlasovém novináři – a prachmizerném televizním šéfovi.
    I proto s úděsem sleduji, kterak se po svém nedávném odchodu z redakce zpravodajství znovu triumfálně vracíte, vtlačen skupinkou partajních služebníčků oknem tentokrát přímo do pracovny generálního ředitele ČT.          Ivo Mathé byl všeobecně profesionálně uznáván, Jakub Puchalský alespoň zpočátku probouzel očekávání jistých pozitivních změn, pana Chmelíčka jsme přijali už jen s rezignovanou lhostejností. Vy vyvoláváte v profesionální obci vzpouru už jen vyslovením svého jména. Jaképak jsou to startovní podmínky? Jak chcete řídit veřejnoprávní médium, kde Vás nikdo nechce a nikdo nevěří ve Vaše profesionální schopnosti, o politické nezávislosti ani nemluvě?
    Prosím Vás snažně, zachovejte si své dobré jméno a profesní čest, odhoďte klamný pocit své satisfakce a odstupte! Umožníte tak nám i sobě příjemné prožití vánočních svátků. Děkuji.

Petr K o t e k, režisér

Jiří Večerník, sociolog:

Současný případ ČT je ukázkou neomalenosti politického establishmentu a jeho snahy ovládnout veřejný prostor. Jako by úplně zapomněli na to, že principem demokracie je oddělení jednotlivých mocí a nezávislá kontrola, nikoli jejich propojení a podřízení jednomu orgánu. Televizní rada má sice formální legitimitu, ale kde je její legitimita odborná a kde je její odpovědnost vůči občanům, když v tak závažné věci rozhodla bez patřičného uvážení? Televizní tvůrci dnes nehrají za sebe, nýbrž za všechny občany, a proto jim patří jejich plná podpora.

Jiří Večerník, sociolog

Martin Řezníček, režisér:

V Praze 22.12. 2000

    Nic nového. Smlouva o vytvoření politicky stabilního prostředí - tzv. opozičně - koaliční. Nejstabilnější politické prostředí jsme zde, ale už měli čtyřicet let. A také velmi stabilní Zelenkovu televizi, věrně sloužící vládní straně. A klid na práci.
    Zřejmě opět spějeme směle dál ke světlým zítřkům, se smluvně opoziční Radou ČT v čele nové vládní televize. K nejstabilnějšímu politickému prostředí v pozměněném kabátě jsme už pomalu dospěli a opět se nestačíme divit.
    Vážený pane Hodači pracoval jste v zemi s hlubokou demokratickou tradicí, dovedete si představit, že byste byl ve Velké Británii zvolen do veřejnoprávního média takovýmto hektickým a zároveň arogantním způsobem, radou s pochybným politickým mandátem. Je asi zbytečné podotýkat, že způsob Vašeho zvolení Vás již předem diskredituje. Toto všechno asi, ale víte…, nicméně nedbáte.

Martin ŘEZNÍČEK - režisér

Jaroslav Bouček, producent:

    Rada ČT prokazuje svým jednáním nekompetentnost a zároveň zpochybňuje celé poslání Rady jako orgánu, jímž se podle zákona uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu ČT. Není možné vybrat z 33 kandidátů během několika dnů toho pravého, aniž by tak nebylo rozhodnuto dávno předem. Bylo by správné, aby Rada zveřejnila záměry a vize všech těchto kandidátů, aby veřejnost měla možnost posoudit, zda Rada rozhodla správně a bez politických tlaků, jak tvrdí.

V Praze dne 22.prosince 2000 Jaroslav Bouček

Zuzana Fišárková:

    Považuji za syčárnu a všivárnu tento postup Rady ČT a požaduji její odstoupení a okamžitý odchod ředitele Hodače.

Zuzana Fišárková

 

Ondřej Kepka, herec a režisér:

    Z principu nesouhlasím, aby v tuto dobu a tímto způsobem, během několika hodin rada odvolala starého a jmenovala nového ředitele. Není možné v tomto krátkém čase udělat kvalifikované rozhodnutí, byť by byla Rada ČT sborem geniálních lidí. Překvapuje mě i reakce některých politiků, kteří jakoby neslyšeli vlnu názorů významných českých osobností. To mě utvrzuje v dojmu, že propast mezi skutečným životem a politikou se prohlubuje. Mrzí mě to, až přímo děsí.

Ondřej Kepka, herec a režisér

 

Helena Třeštíková, režisérka:

Rada ČT by měla odstoupit, protože s pětiprocentní podporou, jak dokázaly dnešní výsledky průzkumu veřejného mínění, těžko může tvrdit, že zastupuje koncesionáře.

Helena Třeštíková, režisérka

Marie Šandová, režisérka:

    Veřejnoprávní služba České televize je nenahraditelná soukromými subjekty. Rada České televize by měla odstoupit, protože neřeší zodpovědně své úkoly.

Marie Šandová, režisérka

Bohumil Klepl, herec:

Vážená správní rado ČT,

    nesouhlasím s jednáním celé rady v čelem s panem Marešem. Její nekompetence dovedla Českou televizi do stavu, v jakém nyní je a podporuji hnutí Česká televize – věc veřejná.

Bohumil Klepl Herec

 

Alfréd Kocáb:

    Protestuji proti diskriminaci pracovníků České televize, kteří se snaží o regulérní stav vysílání a odmítám, aby čelní představitelé České televize byli voleni pod časovým a politickým tlakem.

Alfréd Kocáb

 

Bára Basiková, zpěvačka:

    Protestuji proti způsobu, jakým byl zvolen nový generální ředitel České televize a myslím, že Rada České televize by měla odstoupit.

Bára Basiková

Michal Viewegh, spisovatel:

Z upřímného přesvědčení se připojuji k výzvě za odstoupení pana Hodače a stávající Rady ČT.

Michal Viewegh - spisovatel

David Suchařípa, herec:

Naprosto podporuji veškeré iniciativy vedoucí k nezávislosti České televize a k odvolání nekompetentní Rady České televize. Důvod: Způsob odvolání ředitele Dušana Chmelíčka a zvolení nového ředitele.

David Suchařípa

Martin Mejstřík

Vzkaz pro p.Langra:

    I pan Jakeš se ze své pozice generálního tajemníka KSČ zajímal o dění v České televizi. I pan Miroslav Štěpán se ze své pozice městského tajemníka KSČ zajímal o zásahy proti demonstrantům v roce 1989.
    Právě aby se zabránilo vlivu politiků na veřejnoprávní média vznikla Rada pro Českou televizi. To, co bylo zamýšleno v dobrém úmyslu, nás díky opoziční smlouvě vrací do doby normalizace.

Martin Mejstřík

 

Štěpánka Hilgertová, olympijská vítězkyně:

Jsem znepokojena situací v České televizi. Důvěřuji pracovníkům ČT a myslím si, že mají právo vyjadřovat se ke svému šéfovi.

Štěpánka Hilgertová

Milan Šimáček, dramaturg:

Vážená rado, vážený pane Hodači,

    osobně si nedovedu představit, že bych zastával vysokou funkci bez podpory zaměstnanců a odborné veřejnosti. Toto držení se “zubynehty“ mi připomíná situaci před listopadem 1989.
    O to více si vážím pana Miloše Rejchrta, který se nechtěl nadále podílet na manipulaci ČT politickou scénou. Vezměte, prosím, jeho abdikaci jako inspiraci. Nejde o osobní ambice, jde o zachování nezávislosti jediné nezávislé televize v této zemi. Jsme na křižovatce.

Milan Šimáček, dramaturg

P. S. Úvahy o privatizaci ČT beru jako scestné.

Petr Reichert, herec a zpěvák:

Vážená rado,

    Přijde mi, že si děláte, co chcete vy . Více než na tom , aby ČT byla skutečně veřejnoprávní, Vám záleží na vašich politických a osobních zájmech.

Petr Reichert, herec a zpěvák

Artemio Benki, Blanche Neumann, Sirena Film/Film Distribution Artcam:

 

Milí přátelé,

jsme šokováni neodůvodněným odvoláním ředitele ČT pana Chmelíčka Radou České televize. Myslíme, že výběr nového ředitele proběhlo v neprofesionálních podmínkách (příliš uspěchané). Celkový dojem, který máme z teto situace je, ze rada je podřízená politickým stranám: reaguje a hájí jejich zájmy. Tato situace je velmi nebezpečná protože ČT má být nezávislé medium. Nemůžeme tyto události akceptovat, protože ohrožují v Cechách svobodu a demokracii.

Artemio Benki, Blanche Neumann, Sirena Film/Film Distribution Artcam

Svým podpisem se k iniciativě dále připojují:

Květa Fialová, Eva Košlerová, František Pavlíček, Arnošt Lustig, Ivan M.Havel, Dáša Havlová, Helena Klímová, Jelena Mašínová, Alexandr Kliment, Škácha Oldřich, Anna Fárová, Přemysl Rut, Nina Rutová, Drahoslava Janderová, Ondřej Krob, Ludmila Vojířová, Karel Marek

Igor Chaun, režisér:

    Nesouhlasím se způsobem volby nového ředitele České televize. Nesouhlasím se způsobem, kterým Rada pro rozhlasové a televizní vysíláni zasahuje do chodu České televize. Její členy pokládám za nekompetentní a podřízené zájmům politických stran, které je do Rady zvolily.
    Podporuji anulování volby nového ředitele a odstoupeni stávající Rady. Řešením je vytvoření Rady nové a to z nezávislých odborníků a lidi obecně společensky respektovaných.
    Vyzývám politiky smluvně opozičních stran, aby zastavili vměšování do vysílání veřejnoprávní televize, které vede k ohrožení svobody slova a samotných principu demokracie. Zadám občany, aby si uvědomily vaznost situace a její podobnost s érou normalizace. Vyzývám a prosím občany, vyjádřili podporu statečnému postoji televizních pracovníků.

Igor Chaun, 22. 12. 2000, 18:30 hod

Petr Vacek, herec:

Vážení členové Rady ČT,

    nejsem takový odborník, abych byl schopen posuzovat práci generálních ředitelů České televize ani vaší.Nevím, jestli byl pan Chmelíček odborník nebo ne, nemám ani ponětí o hospodaření ČT. Co však musí zarazit i naprostého laika, je způsob, jakým  jsou ředitelé odvoláváni a jmenováni do funkce. A velice nešťastné mi také připadá to, jak jste vy závislí na politicích.  Jako pro občana je pro mne naprosto nepřijatelné, aby politici ovládali instituci, která má být podle zákona  na politice nezávislá. Domnívám se tedy, že v této pro vás nezáviděníhodné situaci by bylo nejlepším řešením rezignovat na své funkce. Tím byste dali nám občanům jasně najevo, že se současným tažením politiků proti nezávislosti České televize nechcete mít nic společného.A mohu -li radit, bránit se kritice podáním žaloby pro pomluvu, to už je zbraň z  arzenálu poněkud zrezivělého.

Zdraví Petr Vacek, herec Studia Ypsilon

PhDr. Naďa Dvorská, nezávislá redaktorka:

Vážená  rado České televize,

    prosím, aby mne, platícího diváka  ČT, nezastupovala paní Dědečková, jejíž vystoupení jsem měla možnost vidět v pořadu "21" dne 21. 12. 2000 a v pořadu "Události" dne 22. 12. 2000. Paní Dědečková  argumentovala výhradně tím, že zastupuje televizní koncesionáře. Mne prosím nezastupuje.
    Zároveň apeluji na smysl pro čest všech členů rady České televize a  prosím je, aby okamžitě odstoupili a neprodlužovali svou trapnou účast na lži o nevměšování se politických stran do televizního provozu.

Děkuje a zdraví PhDr. Naďa Dvorská, nezávislá redaktorka   

Vážený pane Hodači,

    již několik dnů se dozvídám o dění v České televizi z novin, zpravodajství Radiožurnálu a zpravodajství ČT. Po zvážení všech daných informací  apeluji na Vás a Váš smysl pro čest a prosím Vás o okamžité odstoupení z navržené funkce generálního ředitele ČT.   Setrváváním v roli ředitele jen prodlužujete  svou účast na lži o nevměšování se politických stran do televizního provozu.

Děkuje a zdraví PhDr. Naďa Dvorská, nezávislá redaktorka 

Bohumil Fišer, majitel knihkupectví Praha:

    “Zastupujeme veřejnost. Jménem lidu.“ Když jsem slyšel pana Mareše, mladého svazáka zprava, napadla mne paralela s rokem 1948. Stejný slovník má pan Ivan Langer. Co se týče takzvaného výběru generálního ředitele za pár hodin – jde o neslýchanou věc! Z mého oboru mi to připomíná odvolání ředitele Pistoria z nakladatelství Mladá fronta. Bolševické praktiky natřené rádoby pravicovým konzervatismem.

Bohumil Fišer, Majitel knihkupectví Praha

Prohlášení ČFTA České filmové a televizní akademie:

   ČFTA nesouhlasí se způsobem odvolání a volby generálního ředitele České televize.
    Není možné, aby Rada ČT /České televize / během jednoho týdne vyhlásila konkurz na post generálního ředitele, nezveřejnila jména všech kandidátů ani obsah jimi předložených projektů a přitom během několika hodin rozhodla o vítězi takzvaného “konkursu.“
    ČFTA se proto nebude vyjadřovat jmenovitě k jednotlivým kandidátům.
    Tento postup popírá jakékoliv logické principy normálně fungující demokratické společnosti. Hodnota výrazu “veřejnoprávní televize“ byla zdevalvována na historické minimum.
    Způsob volby generálního ředitele Radou ČT je méně průhledný systém, než například způsob přijímacího řízení studentů na vysoké školy v České republice. Ukvapenost jednání posouvá Českou republiku mimo hranice standardní demokracie. Svým jednáním Rada ČT mimo jiné zásadním způsobem pozměnila i další princip pluralitní společnosti jako je “objektivita volby“. ČFTA proto vyzývá opětovně ke změně zákona o volbě Rady ČT. ČFTA i nadále v současné situaci podporuje prohlášení nezávislé iniciativy “Česká televize - věc veřejná“ z neděle 17. 12. 2000.

Ve víře v demokratické principy, objektivitu a informovanost za prezídium ČFTA Petr Vachler, ředitel České filmové a televizní akademie

Zdeněk Lukeš, historik architektury:

K situaci v ČT
    1/ Domnívám se, že ČT bohužel není jednoznačně možno považovat za veřejnoprávní televizi. Místo vysoce kvalitních zpravodajských, investigativních a dokumentárních pořadů na prvním programu a tzv. "menšinových žánrů" (filmy pro náročného diváka, špičková divadelní představení, nekonvenční publicistika a dokumenty, kvalitní hudební pořady ad.) na programu druhém jen průměrná produkce, doplněná navíc o podbízivé pořady typu estrád, soutěží, které na veřejněprávní obrazovce nemají co dělat, plus sport. Vše zjevně jen proto, aby byla zajištěna vysoká sledovanost. To je ovšem zásadní problém. Nejvyšší kvalitu si vysílání ČT podrželo za ředitele Ivo Mathého. Jakub Puchalský šel podle mne velmi nešťastnou cestou podbízení. Ředitel Chmelíček snad směřoval k vyšší kvalitě, ale působil velmi nevýrazným dojmem. V pravomoci Rady ČT bylo jistě Chmelíčka odvolat a zdá se, že argumenty k tomu byly celkem pádné.
    Rada, aby nedošlo k destabilizaci v televizi, poněkud překotně zvolila ve výběrovém řízení jeho nástupce. Přesto tím zákon nebyl porušen.
    2/ Jsem přesvědčen, že veřejnoprávní televize má být kontrolována orgánem, který jmenuje dolní komora Parlamentu. Velmi bych uvítal, kdyby v takovém orgánu - Radě ČT - byly zcela nezávislé osobnosti (i když takové asi téměř neexistují!), ale lze zřejmě zákon upravit tak, aby byly garance nezávislosti co nejvyšší. Především je třeba otevřít všechna jednání Rady veřejnosti, aby bylo jasné, kdo zastává jaký názor - z toho lze snadno vyvodit případné napojení členů Rady na zájmové skupiny vč. politických stran). Jsem pro takovou úpravu zákona. Současné rozhodnutí Rady však nelze zpochybňovat, je právně zcela legitimní. Protesty zaměstnanců a spolupracovníků ČT pak považuji za zvlášť nešťastné, byť možná mnohdy dobře míněné, a v důsledku jen destabilizující současnou situaci. Navíc jsou vzhledem k jejich pracovním vztahům k ČT málo věrohodné. Výsledkem je pak přesný opak toho, k čemu mělo dojít: totiž totální zpolitizování celé causy, jak je patrné z reakcí politiků všech stran, včetně opozičních. Pořad protestujících zaměstnanců a spolupracovníků ČT Česká televize v mlhách, odvysílaný 20. prosince, pak považuji za zaujatý, nevyvážený a na některých místech připomínající tendenční žurnalistiku totalitní éry. Vystoupení populárních bavičů a jejich záštiplné útoky na kompetenci radních bez konkrétních důkazů a znalostí legislativy pak byly nevýslovně trapné. Místo vyváženého programu, kde dostanou obě strany stejný prostor k vyjádření, jen plochá agitka plná demagogie. To je skutečně škoda, protože byla promarněna velká šance a řadu lidí podobné výstupy (nejen v tomto pořadu!) otrávily.
    3/ Můj názor na řešení? Akceptovat rozhodnutí Rady ČT a vytvářet soustavný tlak na sněmovnu, aby revidovala příslušný zákon a zajistila tak větší politickou nezávislost Rady. Pracovníkům ČT, kterým nevyhovuje osoba nového ředitele, bych doporučil, aby změnili zaměstnání. Nerad bych se dočkal stavu, kdy budou převlékat kabáty…

Zdeněk Lukeš, historik architektury, Praha, 22. prosince 2000.

Jan Němec, režisér:
    Navrhuji, aby tato situace byla zadána jako první hlavní případ pro řešení ombudsmanovi, protože je to klasická ukázka, kdy státní instituce ohrožují v principiálních věcech svobodu občanů. Je to osobní výzva pro pana doktora Motejla. Právní řád existuje, ale existuje i vyšší princip mravní, slovy klasika.

Jan Němec, režisér

Prof. Josef Koutecký řediteli Hodačovi:

Vážený pane,

Považuji za svoji povinnost připojit se ke všem, kteří shledávají způsob Vaší volby generálním ředitelem ČT za nedemokratický a občansky nepřijatelný. Naléhavě Vás žádám, abyste odpovědně zvážil obecně platné i osobní mravní principy, jejichž přijetí by Vás mělo přimět získané funkce se vzdát

Prof. MUDr. Koutecký Josef, DrSc., Děkan II. lékařské fakulty UK, Předseda učenné společnosti ČR

Jana Tomsová, producentka, členka FITES a APA:
    Zásadně nesouhlasím se způsobem Rady České televize jakým způsobem volilagenerálního ředitele České televize. Jak rychle, což neodpovídá důslednému zvážení a prostudování předkládaných projektů kandidátů na generálního ředitele a pokud byly návrhy tak jednoduše napsané, ze by na jejich prostudování stačilo pár hodin, pak jistě nebyly vyčerpávající do té míry, aby se z nich dalo usoudit, ze předkládající je tím zodpovědným kandidátem na řízení na post tak významného media pro nezávislé informace občanům teto země. Což jsou důvody k vyslovení nedůvěry stávající Radě ČT. Jsem potěšena, ze 3O senátorů již vyjádřilo nesouhlas s konáním současné Rady České televize a je velmi nezodpovědné od předsedy mediální komice Poslanecké sněmovny pana Langra, ze neshledává co nejdříve svolat výbor teto komise k řešení tak závažného problému, která se týká celé veřejnosti a nechává schůzku s Radou CT na již dávno stanovenou schůzku 12. ledna 2001. Naprosto odsuzuji názor pana Václava Klause o zprivatizování veřejnoprávní televize. Jsem připravena se zapojit do jakékoli podpory teto iniciativě za udržení svobodného veřejnoprávního media kdykoli.

Jana Tomsová, producentka, členka FITES a APA

Jaroslav Dušek, herec:

Vážená rado ČT, vážený pane Hodači!

    Dovoluji si zejména z Vašich posledních společných kroků usoudit, že podléháte obvyklému klamu lidí, kteří silou své osobnosti a ryzosti charakteru nedosahují postavení, do něhož byli kolem osudu vyneseni.
    Svou moc totiž přímočaře odvozujete ze svých funkcí a zapomínáte přitom na ono prastaré křehké lidské rčení, které je nutno poskytnout a prokazovat neustále, každým činem, každým rozhodnutím, aby Vám pomohlo Váš jistě nelehký post zastávat v dobrém. Je mi jasné, že si teď, ve své momentální zaslepenosti, myslíte pravý opak. Té moci je na Vás prostě příliš. Přesto či právě proto Vás - prost jakékoliv zášti k Vám, upozorňuji, že Vaše výhra se zvolna stává Vaší prohrou. Když už nejste schopni díky svému vnitřnímu zmatku vykonat prosté lidské gesto a čestně odstoupit, alespoň POODSTUPTE. Zkuste se podívat alespoň o kousek dál, než na špičku vlastního nosu, abyste nám mohli nahlédnout onen očividný zmatek, který svým přilnutím k moci vyvoláváte.
20., v očekávání Štědrého dne,

Svůj Jaroslav Dušek

 

Jiřína Šiklová, socioložka:

Vážení, souhlasím s protestem zaměstnanců České Televize a připojuji se k tomuto prohlášení, podporuji odvolání pan Hodače. Možná, že již jsem vám to poslal, možná ,že ještě ne- Za Impuls 99 jsem to posílala mnoha lidem a tak ted nevím.

Jiřina Šiklová

Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, herci:

Pomocí ampérového zdymadla jsme zjistili kudy vede cesta do prdele. Můžeme se proto připojit k výzvě a tuto cestu televizní radě doporučit. Prosíme nebraňte tomu kdo by se chtěl přidat.

Oldřich Kaiser, Jiří Lábus

Jiří Mašek, šéfredaktor internetového časopisu:

Hezký den,
    plně podporuji snahu zaměstnanců ČT o odstoupeni ředitele Hodače i Rady ČT. Vydal jsem k tomu prohlášení (chcete-li clanek :-), který přikládám. Obsahuje rovněž rozhodnutí k občanské neposlušnosti - nezaplaceni daní v příslušném termínu, nepodaří-li se zásadním způsobem vyřešit stávající situaci.

Držím palce, Jiří Mašek, šefredaktor www.osud.cz

Petr Bok, režisér:

Vážený pane Hodači,

měl jsem za to, že nejen já, ale i ostatní pochopili, že chování posledních dvou Rad ČT je smutnou fraškou. Vy, pane Hodači, jste prý nezatížený znalostmi českého prostředí. Možná i proto jste se přihlásil do onoho zatím posledního konkurzu na post gen. ředitele. Říká se, že bylo 33 uchazečů. Minimálně jeden z nich byl můj pes Jonáš. Věřím, že i z toho pochopíte, že české prostředí je možná leckdy pitoreskní, ale tentokrát to znamená jediné: Legální neznamená legitimní. Snad to pochopíte i Vy. Vemte to prostě celé jako špatný vtip. Přeci se nechcete účastnit na další z celé řady opozičně smluvních hanebností. Poděkujte a odejděte. Co se členů Rady týče, nemám za to, že má smysl s nimi vůbec mluvit.

Předem děkuji, Petr Bok, VERAfilm s.r.o.

    Opravdu si myslíte, že tito všichni to dělají jen proto, že si chtějí zachovat své "napojení na finanční toky", jak tvrdí noví "normalizátoři"?

    Dnes jsem se chtěl dotázat pana Hodače, kdy hodlá zamezit pirátskému rušení řádných zpravodajských relací České televize, ale nedostal jsem se k němu. Na jeho sekretariátu o něm prý nevědí, fax je trvale vyvěšen.
    Zaslal jsem tedy fax Českým radiokomunikacím a.s. níže uvedeného znění, na který jsem dosud nedostal odpověď.

Adresát: České radiokomunikace a.s., U Nákladového nádraží 4, Praha 3
Věc: Žádost o vysvětlení
   Vážení pracovníci radiokomunikací, jako zmocněný jednatel provozovatele společné televizní antény, na jejíž signál jsou připojeni téměř všichni naši členové i nájemníci Vás důrazně žádám o vysvětlení, proč diváci již třetí den nemohou na svých televizorech sledovat zpravodajství veřejnoprávní televize, přesto, že je řádně vyráběno a posíláno do Vaší sítě, jak uvádí veřejnoprávní rozhlas, i další média. Naši členové i nájemníci se ptají, jak je možné, že České radiokomunikace pouštějí cizí, pravděpodobně pirátský, televizní signál na řádné frekvence sítě l. programu České televize. Něco podobného je v demokratické civilizované zemi naprosto nemyslitelné a Vaše svévolné jednání nás vrací o mnoho, mnoho let zpět, na úroveň rozvojových zemí zmítaných občanskou válkou. Žádám Vás, abyste co nejrychleji od takového jednání upustili, všem divákům v naší zemi i v zahraničí se omluvili, vyvodili přísné důsledky pro pracovníky, kteří takovou situaci zavinili a přijali taková opatření, aby se něco podobného v budoucnu nemohlo v žádném případě opakovat! Jestliže se tak nestane, uvědomte si, že se za takové činy budete muset zodpovídat.
    Žádám Vás o co nejrychlejší písemné vyjádření s uspokojivým vysvětlením na výše uvedenou adresu.

(Předseda 26. 12. 2000)


INTERNET

    K internetu se můžete dnes u nás v domě připojit:

1. Přes běžnou telefonní linku a modem (vytáčené připojení - dial up), příp. pomocí Euro ISDN, což je digitální podoba telefonní linky.
2. Pomocí některé varianty DSL, kterou dnes nabízí množství providerů.
3. Přes přípojku kabelové televize UPC
4. V úvahu připadají i další možnosti, kterých nabízejí různé firmy nespočet od bezdrátového pozemního připojení (Wi-Fi) až po satelitní příjem internetu. Tyto varianty jsou již zcela soukromou záležitostí každého člena nebo nájemníka a družstvo nemá na takováto připojení žádný vliv.